Agronet
Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: Talojussi - 11.02.09 - klo:09:16
-
HS tänään
Kaupan leivän hintajakautuma:
-raaka-aineet (kaikki) 11%
-leipomo, työ 19%
-leipomo, muut kulut 11%
-kuljetus 5%
-kauppa 37%
-alv 17%
---------------------------------
-aikaisemmissa laskelmissa viljan hinnan osuudeksi on ilmoitettu n. 4 - 5%
-
raaka-aineet kaikki käsittää siis kaikki mausteet ,hiivat ja muut tarvikkeet pakkaus pussia myöten. epätorellinen kuva viljeliän saamasta rosenteista :o
-
raaka-aineet kaikki käsittää siis kaikki mausteet ,hiivat ja muut tarvikkeet pakkaus pussia myöten. epätorellinen kuva viljeliän saamasta rosenteista :o
Aamulehdessä pari vuotta sitten olleen hintataulukon mukaan esim. pullollisessa olutta korkinkin osuus on suurempi kuin mallasohran(n. 1 sentti).
http://www.agronet.fi/dcforum/Agronet/DCForumID1/14889.html
-
HS tänään
Kaupan leivän hintajakautuma:
-raaka-aineet (kaikki) 11%
-leipomo, työ 19%
-leipomo, muut kulut 11%
-kuljetus 5%
-kauppa 37%
-alv 17%
---------------------------------
-aikaisemmissa laskelmissa viljan hinnan osuudeksi on ilmoitettu n. 4 - 5%
tuo viljan osuus on niin kova että sitä kannattas alkaa tuomaan ruotsista, saatas vähän kilpailua viljantuotantoon niinku maitopuolelle olet aktiivisesti esittäny, vai mitä
-
HS tänään
Kaupan leivän hintajakautuma:
-raaka-aineet (kaikki) 11%
-leipomo, työ 19%
-leipomo, muut kulut 11%
-kuljetus 5%
-kauppa 37%
-alv 17%
---------------------------------
-aikaisemmissa laskelmissa viljan hinnan osuudeksi on ilmoitettu n. 4 - 5%
Leipomon osuuteen pitää muistaa lisätä veden osuus leivän painosta: 24 - 26 %.
Eikä maksa juurikaan mitään.
Muokaten lisätty:
Tuossa raaka-aineessa (11 %) onkin myös myllyn osuus!
HS:n uutinen saa kuluttajat uskomaan, että kylläpä vilja maksaa ja lisäksi viljelijä saa tukiaisia...
-
HS tänään
Kaupan leivän hintajakautuma:
-raaka-aineet (kaikki) 11%
-leipomo, työ 19%
-leipomo, muut kulut 11%
-kuljetus 5%
-kauppa 37%
-alv 17%
---------------------------------
-aikaisemmissa laskelmissa viljan hinnan osuudeksi on ilmoitettu n. 4 - 5%
tuo viljan osuus on niin kova että sitä kannattas alkaa tuomaan ruotsista, saatas vähän kilpailua viljantuotantoon niinku maitopuolelle olet aktiivisesti esittäny, vai mitä
Eipä sitä tuontia ole juurikaan syntynyt, koska se tulisi kalliimmaksi. Tuonnin esteenä ei ole ollut tuotannon kiintiöjärjestelmä niinkuin maidossa.
-
tota kaupan osuutta vois kyllä pienentää viljelijän hyväksi. eihän se aivan oikein ole että kauppias joka vähiten tekee tuotteen eteen vie kuitenkin eniten.
-
tota kaupan osuutta vois kyllä pienentää viljelijän hyväksi. eihän se aivan oikein ole että kauppias joka vähiten tekee tuotteen eteen vie kuitenkin eniten.
Puolitoista vuotta sitten kaupan osuus 31%, nyt 37%
-
tota kaupan osuutta vois kyllä pienentää viljelijän hyväksi. eihän se aivan oikein ole että kauppias joka vähiten tekee tuotteen eteen vie kuitenkin eniten.
Puolitoista vuotta sitten kaupan osuus 31%, nyt 37%
Keskolta 2006 opettajien käyttöön annetun opetusmateriaalin mukaan 1 € leivästä:
0,39 € Leipomon ja logistiikan osuus
0,31 € Kaupan osuus
- josta 0,06 € hävikkiä
0,15 € Raakaineet ja pakkaustarvikkeet
- josta 0,04 € viljelijän osuus
0,15 € Arvonlisävero
-
joskus kuulin että kaupan hävikin osuus leivästä olisi suurempi kuin viljelijän osuus. Ab alueella varmaan hävikki reilustikin suurempi koska siellä tapana on jotta kaverilta otetaan jos siltä tuntuu
tuon viljan tuonnin suomeen ja viljelyn c-alueella estää eteläsuomen raskaasti tuettu viljantuotanto
-
HS tänään
Kaupan leivän hintajakautuma:
-raaka-aineet (kaikki) 11%
-leipomo, työ 19%
-leipomo, muut kulut 11%
-kuljetus 5%
-kauppa 37%
-alv 17%
---------------------------------
-aikaisemmissa laskelmissa viljan hinnan osuudeksi on ilmoitettu n. 4 - 5%
Joo,, mutta se 4-5% tarkootti jotta se vilja on vielä pystyssä pellolla.
Kepu pettää aina :D
-
Raaka-aineet kaikki, kertoo kyllä raaka-aineiden osuuden, mutta mikä on maajussin osuus, esim. viljahan ostetaan joltakin myllyltä vai onko siinä välissä vielä tukkuporraskin, aina niin jalo kesko ....
-
HS tänään
Kaupan leivän hintajakautuma:
-raaka-aineet (kaikki) 11%
-leipomo, työ 19%
-leipomo, muut kulut 11%
-kuljetus 5%
-kauppa 37%
-alv 17%
---------------------------------
-aikaisemmissa laskelmissa viljan hinnan osuudeksi on ilmoitettu n. 4 - 5%
tuo viljan osuus on niin kova että sitä kannattas alkaa tuomaan ruotsista, saatas vähän kilpailua viljantuotantoon niinku maitopuolelle olet aktiivisesti esittäny, vai mitä
asian ytimessä pientä tasapuolisuutta ruotsist ja muualta vaan halpaa viljaa tulemaan niin loppuu talotollon uho ;D
-
Kaupan ja verottajan osuus 54%, maanviljelijän 4%. Eikö noissa leivissä ole jotain maitoajauhettakin, taitaa senkin osuus ylittää maanviljelijän osuuden :-\
-
Opetelkaa viljanviljeliät leipomaan ja myymään , saatte satarosenttii ;)
-
Opetelkaa viljanviljeliät leipomaan ja myymään , saatte satarosenttii ;)
Opettele sä pitämään perseenalustas eli tonttis kokonaisena...
-
Opetelkaa viljanviljeliät leipomaan ja myymään , saatte satarosenttii ;)
Opettele sä pitämään perseenalustas eli tonttis kokonaisena...
Jäi 2900m2 . Riittää mulle .
-
Opetelkaa viljanviljeliät leipomaan ja myymään , saatte satarosenttii ;)
Opettele sä pitämään perseenalustas eli tonttis kokonaisena...
Jäi 2900m2 . Riittää mulle .
Ja silti jatkuvasti riidoissa pikkuneliöistä...
-
Opetelkaa viljanviljeliät leipomaan ja myymään , saatte satarosenttii ;)
Opettele sä pitämään perseenalustas eli tonttis kokonaisena...
Jäi 2900m2 . Riittää mulle .
Ja silti jatkuvasti riidoissa pikkuneliöistä...
Tuskimpa kukaan maataan antaa ilmaseksi . Tuskimpa kukaan vastaa toisten liukastumisista . Tuskimpa kukaan vastaa omilla varoillaan toisten autoista , niin minä olen joutunut tekemään 15 v .
Normaaleissa tilanteissa ajetaan niillä teillä joilla on kyltit mihin tie johtaa ...........
Muutamilla henkilöillä on tapa ärsyttää meikäläistä , muutamilla henkilöillä on tapana aiheuttaa taloudellisia vahinkoja .......
Asiat muuttuu.............. ja takaisin annetaan ........
-
Opetelkaa viljanviljeliät leipomaan ja myymään , saatte satarosenttii ;)
Opettele sä pitämään perseenalustas eli tonttis kokonaisena...
ihmetyttää tuo etelän kakolaisten touhu, eivät syö leipää jossa on pieni tummemmaksi paistunut kohta.. minulle asia sopii kyllä, syötän rehuleipää emoille (menee viljamiesten tuotteet oikeaan osoitteeseen 17 snt/kg sis. alv + rahti) ;D ;D ;D
-
Opetelkaa viljanviljeliät leipomaan ja myymään , saatte satarosenttii ;)
Sitä tässä oon oottanutkin milloin kauppoihin ilmaantuu.
" TALOJUSSIN LEIPÄÄ" :D
-
Kilon ruislimppu, hinta kaupassa 3,5€.
Ruista menee kaiketi alle kilo 0,16€/kilo.
Eikös tuo tee viljelijälle n.4.5% leivän hinnasta. ???
-
Kilon ruislimppu, hinta kaupassa 3,5€.
Ruista menee kaiketi alle kilo 0,16€/kilo.
Eikös tuo tee viljelijälle n.4.5% leivän hinnasta. ???
Ostaako se leipomo rukiin viljelijältä, vai tukkukaupasta, myllystä, jne .... ????
Eli kuinka moni toimija on jakamassa tuota 4,5 % eli 0,16 €/ kilo, joka on viljan osuus leivästä
-
Kilon ruislimppu, hinta kaupassa 3,5€.
Ruista menee kaiketi alle kilo 0,16€/kilo.
Eikös tuo tee viljelijälle n.4.5% leivän hinnasta. ???
Ostaako se leipomo rukiin viljelijältä, vai tukkukaupasta, myllystä, jne .... ????
Eli kuinka moni toimija on jakamassa tuota 4,5 % eli 0,16 €/ kilo, joka on viljan osuus leivästä
Osuma !.
-
Kilon ruislimppu, hinta kaupassa 3,5€.
Ruista menee kaiketi alle kilo 0,16€/kilo.
Eikös tuo tee viljelijälle n.4.5% leivän hinnasta. ???
Ostaako se leipomo rukiin viljelijältä, vai tukkukaupasta, myllystä, jne .... ????
Eli kuinka moni toimija on jakamassa tuota 4,5 % eli 0,16 €/ kilo, joka on viljan osuus leivästä
Osuma !.
Toi 0,16€ on raision rukiin ostohinta toimitettuna, eli rahti pois.
-
Kilon ruislimppu, hinta kaupassa 3,5€.
Ruista menee kaiketi alle kilo 0,16€/kilo.
Eikös tuo tee viljelijälle n.4.5% leivän hinnasta. ???
Ostaako se leipomo rukiin viljelijältä, vai tukkukaupasta, myllystä, jne .... ????
Eli kuinka moni toimija on jakamassa tuota 4,5 % eli 0,16 €/ kilo, joka on viljan osuus leivästä
Osuma !.
Toi 0,16€ on raision rukiin ostohinta toimitettuna, eli rahti pois.
Mikäli näin on, niin sehän ei ole viljan osuus leivästä, se on maajussin saama kilohinta viljasta.
Kun kilo viljaa jauhetaan, niin paljonko tulee jauhoja, olisikohan puolet painosta ja paljonko pitää saada myllyn katetta jauhokilolle, jotta sen voi myydä eteenpäin leipomolle.
-
Kilon ruislimppu, hinta kaupassa 3,5€.
Ruista menee kaiketi alle kilo 0,16€/kilo.
Eikös tuo tee viljelijälle n.4.5% leivän hinnasta. ???
Ostaako se leipomo rukiin viljelijältä, vai tukkukaupasta, myllystä, jne .... ????
Eli kuinka moni toimija on jakamassa tuota 4,5 % eli 0,16 €/ kilo, joka on viljan osuus leivästä
Osuma !.
Toi 0,16€ on raision rukiin ostohinta toimitettuna, eli rahti pois.
Mikäli näin on, niin sehän ei ole viljan osuus leivästä, se on maajussin saama kilohinta viljasta.
Kun kilo viljaa jauhetaan, niin paljonko tulee jauhoja, olisikohan puolet painosta ja paljonko pitää saada myllyn katetta jauhokilolle, jotta sen voi myydä eteenpäin leipomolle.
Rukiista tulee jauhoa 99% ja vehnästäkin 80% loput menee leseiksi ja rehuksi joten kyllä mylly siitä kaikesta rahan saa.
-
joskus kuulin että kaupan hävikin osuus leivästä olisi suurempi kuin viljelijän osuus. Ab alueella varmaan hävikki reilustikin suurempi koska siellä tapana on jotta kaverilta otetaan jos siltä tuntuu
tuon viljan tuonnin suomeen ja viljelyn c-alueella estää eteläsuomen raskaasti tuettu viljantuotanto
Juu vilja onkin tosiaan piru kallista. Taitaa olla taas 20-30€/t alempi kuin Euroopassa. Näillä hinnoilla kaikkien kannattaa tosissaan harkita 15% maisemapeltoa. Se on b-alueen viljatilalle 586€/ha melkeen pelkkää tuloo. Perustaessa pistää vielä sen 20% typensitojia ja antaa karjatilan hoitaa niiton, niin ei ole edes kuluja.
-
Raaka-aineet kaikki, kertoo kyllä raaka-aineiden osuuden, mutta mikä on maajussin osuus, esim. viljahan ostetaan joltakin myllyltä vai onko siinä välissä vielä tukkuporraskin, aina niin jalo kesko ....
Onko se niin, et viljelijälle on se ja sama, ostanko minä kaupan hyllyltä valmiin leivän, vai jauhopussin, josta teen leivän itse?
-
Opetelkaa viljanviljeliät leipomaan ja myymään , saatte satarosenttii ;)
Opettele sä pitämään perseenalustas eli tonttis kokonaisena...
ihmetyttää tuo etelän kakolaisten touhu, eivät syö leipää jossa on pieni tummemmaksi paistunut kohta.. minulle asia sopii kyllä, syötän rehuleipää emoille (menee viljamiesten tuotteet oikeaan osoitteeseen 17 snt/kg sis. alv + rahti) ;D ;D ;D
Eiks toi ole aika kallista rehua jos maksat 17c/kg.
-
Raaka-aineet kaikki, kertoo kyllä raaka-aineiden osuuden, mutta mikä on maajussin osuus, esim. viljahan ostetaan joltakin myllyltä vai onko siinä välissä vielä tukkuporraskin, aina niin jalo kesko ....
Onko se niin, et viljelijälle on se ja sama, ostanko minä kaupan hyllyltä valmiin leivän, vai jauhopussin, josta teen leivän itse?
Voisi olla parempi ostaa se jauhopussi. Kun itse leivot niitä jauhoja tulee käytettyä ehkä enemmän kuin leipomon leivässä ja sitten tietysti katsot että se jauho on Suomessa tuotetusta viljasta :) Meilläkin juodaan vain kotimaista maitoa ja syödään kotimaisia vihanneksia. :-*
-
Opetelkaa viljanviljeliät leipomaan ja myymään , saatte satarosenttii ;)
Jaa notta emäntä leipoo ja isäntä kiertää kylällä urakoottemas?? ;D ;D
Ja jottei mukulat aiva putoaisi puusta liian kauas ja oppisivat ittellisiksi pienestä pitäen niin vaihtavat vaippansa itte.
Täp täp.
-
Opetelkaa viljanviljeliät leipomaan ja myymään , saatte satarosenttii ;)
Opettele sä pitämään perseenalustas eli tonttis kokonaisena...
ihmetyttää tuo etelän kakolaisten touhu, eivät syö leipää jossa on pieni tummemmaksi paistunut kohta.. minulle asia sopii kyllä, syötän rehuleipää emoille (menee viljamiesten tuotteet oikeaan osoitteeseen 17 snt/kg sis. alv + rahti) ;D ;D ;D
Eiks toi ole aika kallista rehua jos maksat 17c/kg.
tuleehan siitä peräti 170 euroa/tonni (sisältää alv:n ja rahdin...)
1.5 kg leipää vastaa noin kiloa ohraa, se on sitäpaitsi paremmassa muodossa kun on kypsää tavaraa ;)
-
Täältä pääsee "oman leivän syrjään kiinni": http://www.myllyposti.fi/ (http://www.myllyposti.fi/)