Agronet
Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: sorkkis - 28.06.17 - klo:08:25
-
Susikosken mukaan Etelässä ollaan veteliä . Ei olla http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201706272200232453_u0.shtml
-
Etelä-Suomi elättää laiskat pohjoisen asukkaat.
-
Etelä-Suomi elättää laiskat pohjoisen asukkaat.
Vesilahti 2228€ Aika paljon Kela maksaa noin eteläiseksi kunnaksi.
-
Manner-Suomessa vähiten etuuksia maksettiin siuntiolaisille: keskimäärin vain 1732 euroa asukasta kohden. Seuraavaksi pienimmillä tuilla pärjäsivät kauniaislaiset (1786 euroa), sipoolaiset (1806) ja inkoolaiset (1837).
Pääkaupunkiseudun kaupungeista Helsinkiin maksettiin keskimäärin 2433 euroa etuuksia yhtä asukasta kohden, Vantaalle 2366 ja Espooseen 2144 euroa. Muut suuret kaupungit ovat keskenään varsin lähellä toisiaan: Tampereen keskiarvo oli 2855 euroa, Turun 2819, Oulun 2788 ja Jyväskylän 2794 euroa.
Jaa missäs se isompien kirkonkylien hyvyys näkyy ?
Äkkiseltään näyttäs että ranta-ruåtsalaiset elättää naapurinsa. Huppsan !
-
Tuokin tilasto osoittaa, että muuttoliike etelään on hyvä asia. Kun nuoriso valuu etelään, niin aika hoitaa tämän ongelman.
Esko tuho Aho nimitettiin selvitysmiheksi asiaan ettei kaikki insinöörit menis Turkuun. Kyllä juttu on niin, että insinöörit menee sinne missä on töitä, siinä ei Eskoa tarvita.
-
Ja tästä puuttuu vielä tissikoiton kautta tuleva sosiaalihuolto.
Jos parinkymmenen lehmän puuhalalla tai isompi tundran takana, alueilla joissa ei pitäisi harjoittaa minkäänlaista maataloutta.
-
Uusimaa kuitenkin sai suurimman potin piste.
-
muujussi taas jakanu sepefaktaa kaupunkiensa erinomaisuudesta :o :o :o :o
- Kaupunkeihin keskittyy usein huono-osaisuutta kuten työttömyyttä. Esimerkiksi sosiaalista asuntotuotantoa on enemmän kaupunkikeskuksissa kuin niitä ympäröivissä kunnissa, Blomgren selittää.