Agronet

Keskusteluaiheet => Kasvintuotanto => Aiheen aloitti: talas - 21.02.16 - klo:20:26

Otsikko: Rotat
Kirjoitti: talas - 21.02.16 - klo:20:26
Kokemukseni rottien hävittämisestä.
Kuivurille tuli talvella rottia. Maapesien hävittämisen jälkeen jatkoin hyökkäystä luin ja myrkyin.
Luttaan nykyrotta ei tunnu erehtyä lainkaan. Myrkkypussit eivät houkutelleet.
Lopulta keksin  342 syötille kyytipojaksi savukirjolohen nahkan.
Ensin tarjosi sitä myrkyttää,  kun se alkoi maittaa, lisäsin 342 pussillinen mukaan.Muutaman satsin jälkeen jäljet loppuivat. Nyt näyttää hyvältä.
Otsikko: Vs: Rotat
Kirjoitti: kylmis - 21.02.16 - klo:20:30
Kai ne pussit avattiin ja jyvät/hiutaleet levitettiin jollekin astialle. Täällä on onneksi kelvannut kaikki.
Otsikko: Vs: Rotat
Kirjoitti: lasershot - 21.02.16 - klo:20:58
mikäs se pikkupussijuttu on mitä hankkijan miäs selitti.Tukes on kieltänyt kilon laatikot ratakia saa ostaa enää pikkupusseissa
Otsikko: Vs: Rotat
Kirjoitti: kylmis - 21.02.16 - klo:21:07
En tiedä, mutta kyllä niitä mömmöjä vielä saa ja hyvä niin, ei tästä touhusta tule muuten mitään. Täytyisi vaan kehitellä sitä kirjanpitoa tarkastusta varten. ::)
Otsikko: Vs: Rotat
Kirjoitti: vms1 - 21.02.16 - klo:21:15
Eikö tässä ollut joku juttu että kasvinsuojelukurssin käynyt saa ostaa isomman pakkauksen. piti vaan pitää kirjanpitoa mitä myrkyttää missäkin ja sitten ei saanut pitää myrkkyä jatkuvasti saamatteilla.
Otsikko: Vs: Rotat
Kirjoitti: fote - 21.02.16 - klo:21:32
Katiskaan menevät kun laitaa evästä sisään. Nielua nostaa alareunasta vähän niin eivät osaa pois  ;)
Otsikko: Vs: Rotat
Kirjoitti: V.viljelijä - 21.02.16 - klo:21:37
Luin ja myrkyin... Mistä lähtien luut on rotat hävittäny?   ??? Ja mikäs se lutta sitten on? Ai, kylä Eurajoella. Google pelasti taas.  8)
Otsikko: Vs: Rotat
Kirjoitti: Oksa - 23.02.16 - klo:19:46
hamnelin pillipiipariko tuolla?