Agronet
Keskusteluaiheet => Koneet, laitteet ja tekniikka => Aiheen aloitti: Petri - 03.01.09 - klo:20:22
-
Tietsikka vaihtuu uuteen, mutta FrontPage asennusCD (oliskohan 5-6 vuotta vanha) on hukassa. Tekisi mieli käyttää edelleen, kun ohjelma on tuttu ja vielä maksettu.
Pystyykö vanhalta kylmästi oikean hakemiston 1:1 kopioimalla uuteen (win98 -> XP) saamaan toimivan ohjelman? Vai onko jossain jotain tiedostoja ripoteltuna, että ei pelitä? Vai saako Microsoftilta jotain apua, kun on aikanaan rekisteröitynytkin?
Petri
PS. ja jos ei pelastus onnistu, niin joku yksinkertainen (freeware/shareware) editori pitänee hankkia: suosituksia?
-
Todennäköisesti ei onnistu suoraan kopioimalla, riippuen minkä verran on tehnyt rekisteriin merkintöjä. DLL:t saattaisivat vielä jopa kaikki löytyä, tai ne saa kopsattua, mutta rekisteri voi olla ongelma. Mutta kokeilemallahan tuo selviää.
Ja jos ei onnistu, niin kokeiles
http://www.nvu.com/
Tai tuon pohjalta edelleenkehitetty
http://www.kompozer.net/
-
Open Officella omat vähäset värkkäykset teen. Monipuolisempi kaikki mausteet sisältävä editori on Amaya, sekin avointa koodia. Joka paikassa pitää vastustaa M$$-ylivaltaa.
http://www.w3.org/Amaya/ (http://www.w3.org/Amaya/)