Agronet
Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: Sepeteus - 15.04.15 - klo:16:49
-
http://kemikaalikimara.blogspot.fi/2015/04/hollanti-kieltaa-glyfosaattia.html
Kohta EU kieltää Roundupin. Helppoa kuin heinänteko :D
Työperäinen altistuminen glyfosaatille on todettu aiheuttavan lisääntynyttä riskiä Non-Hodgkinsin imusolmukesyövälle. Täälläkin koko ajan selitetään ,että suurin riski saada rounduppia sisuksiin on Lidllin sapuskat. ;D
Suomen yle ei uskalla kertoo. http://svenska.yle.fi/artikel/2015/04/11/holland-forbjuder-roundup-finland-planerar-inget-forbud
-
Yhdeksän tilaa kymmenestä säilörehulaatukisan finalistista lopettaa nurmensa ammattimaisesti glyfosaatilla. Milk&We
Glyfohan on turvallista eläimille, koska eläimillä ei ole samaa valkuaisaine synteesiä kuin kasveilla, jonka toimimisen glyfosaatti estää.
Finski ylellä oli kyllä viimekesänä katsaus gmo-peltojen reunalta etelä-amerriikasta, ei täysin kaunista kuultavaa.
-
Tuo Hollannin myyntikeltoa ajetaan näille yksityshenkilöille. Ei koske ammattikäyttöä.
-
Yli 10 vuotta sitten jo Hollannissa havaittiin pohjavesissä Glyfosaattia. Kait se ruiskuttaminen on mukavaa, kun näyttää, että huvikseen jotku ruiskuttaa joka välissä. Miten ne ruiskun käyttäjät, voiko sitä suojautua 100 %. Aikoinaan ajeltiin, ilman mitään suojaimia hytittömällä traktorilla.
-
mutta miusta on ihmettä tuo kun joissain lehtikuvissa ajetaan ruiskulla tavaraa peltoon ja värkin takaikkuna on auki!!!!! vaikka miulla on hartissa mekaaniset hanat niin en piä ikkunaa auki yhtään enempää kuin on tarve. eli kun pistän sen ruiskun perään kii.
-
Lisänä vielä tämä: rypsin peittausaineet on todettu sitten myrkyllisiksi pölyttäjille. Kiellettäneen tulevaisuudessa, ei kun luomuun.
"Professori Juha Helenius Helsingin yliopistosta toteaa, että raportti vahvistaa aiempia tietoja neonikotinoidien haitoista ja nostaa esiin uusia."
http://digi.viestilehdet.fi/epaper_MT/products/MT_-2015-04-15/index.htm