Agronet
Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: Sepeteus - 23.03.15 - klo:17:52
-
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/entinen-suursijoittaja-bill-browder-olisi-typeraa-sijoittaa-venajalle/2asvevwg
Stora- Enso kävi hukkaamassa miljardit amerikkaan. Metsäliitto osti romumetallia keskieuroopasta. Fortum sijoitti Siperiaan suomalaisilta kuluttajilta ryöstämänsä eurot. :(
-
https://www.facebook.com/pages/Olli-Hakala-Satakunnan-Olli-M11-Eduskuntaan-2015/169238789756946
-Satakunnan Olli- (3) tiedottaa... (useiden vuosien tutkimuksen tuloksena) Noin 500 kpl ydinvoimalaitoksia maapallolla on vuodesta 2008 lähtien ollut jo myöskin energianegatiivisiä. (tuottamaansa energiaan nähden, menee enemmän energiaa alkulouhinnasta uraanipolttoaine "kapseleiksi" asti verrattuna.) Facta minkä takia niitä vielä on, on sivutuotteena saatava plutonium-239, jota ydinasevaltiot hamuavat hintaan mihin tahansa (nyt jo n. 8.000.000,- € kilo), eli ydinohjuksien kärjet, jotka pitää noin 5 vuoden välein uusia pysyäkseen toimintakuntoisina. Tätä esim. tvo, stuk ja supo ei kerro Suomen kansalle. Eikä myöskään sitä, että olkivuoto 1 ja 2 vuotavat kuin seulat ionisoivaa säteilyä ns. ehjinä ollessaankin. Säteilyperäiset sairaudet tuplaantuvat joka 10 vuosi. Ikänäkö huononema ja kaihi ovat lisääntyneet, koska silmä on emsimmäiseksi herkin kehon osa reagoimaan kohonneeseen taustasäteilyyn. Joka ei tule niinkään avaruudesta tai maaperästä, kuten mm. stuk kansalle valheellisesti valehtelee.
-
mutta milläpä ihmiskunta tuonkin enerkian olisi tuottanut? ja kun aattelee kuin paljon pelkkää sähköä menee vuorokaudessa vain ainoastaan netin pyöritykseen ja sen jakoon miljooniin kännyköihin. joilla ei tehdä mitään tuottavaa! vain pelkkää ajanvietettä! viihdytetään ittiä jollain joka ei edes kehitä ihmismieltä.