Agronet
Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: Veeti - 19.01.15 - klo:15:12
-
http://www.iltalehti.fi/talous/2015011919047661_ta.shtml
-
Olikos listalla nyt Veetin makunystyröitä hiveleviä eväitä.. Aika paljon luomu kamaa, eikö kauppa käy, kun alennuksella pitää aloittaa tyrkkäämään. ???
-
Kyllä nyt pitää alkaa syödä että säästää vieläkin enemmän. Ei jää Hurstillekaan kohta mittään kun Veetin kanssa löysätään vöitä.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/suomalaiset-pohjoismaiden-lihavin-kansa/1939652
-
Olikos listalla nyt Veetin makunystyröitä hiveleviä eväitä.. Aika paljon luomu kamaa, eikö kauppa käy, kun alennuksella pitää aloittaa tyrkkäämään. ???
Aika vähän oli luomua ja nekin suurin osa Valion. Lidllistä on saanut luomumaitoa alle euron. ;D
-
Olikos listalla nyt Veetin makunystyröitä hiveleviä eväitä.. Aika paljon luomu kamaa, eikö kauppa käy, kun alennuksella pitää aloittaa tyrkkäämään. ???
Aika vähän oli luomua ja nekin suurin osa Valion. Lidllistä on saanut luomumaitoa alle euron. ;D
Luomua kauppa on käyttänyt törkeimmin hyväkseen, miten on selitettävissä esim. hinnanero 5e/kg kananmunissa tai pahimmillaan jauhelihassa 10e/kg. Antakaapa vastauksia? Tuottajan luomulisä lasketaan centeissä!! Sentit muuttuvat metreiksi kaupassa. Lähituotetuissa samaa hinnoittelupolitiikkaa.
Kyllä taas tänä aamuna ilkesi S-ukko puhua tuottajahintojen nousun vaikuttavan ruoan hintaan, vastaavasti viime talvena Alarotulta tivattiin miksi ruoan hinta ei laske kun tuottajahinnat ovat laskeneet vastaus jotensakin näin, tuottajahinta EI VAIKUTA kaupan hinnoitteluun. Ja kaikki edellinen on faktaa.
-
niinkuin sekin että k- laski jo syksyllä hintoja mutta ite kattelin viime viikolla molemmissa että noin kivasti on eroa hinnoissa. s- oli monessa muutamia senttejä/kymmenen senttiä halvempi samalla tuotteella. arkijukurtti s .. 0,95 kg ja k- 0,99 kg pikapuuro s- 4,35 rasia ja k- 4,95 rasia hartvall vishy s- 1,18 ltr ja k- 1,25 ltr ...... jne...
-
Se vaan nyt kovin on veetillä tapeetilla tuo ruokakauppa asia.
Eikö rouva tuokaan enää niitä ilmaisia lounaita koulun keittolasta.täh
-
http://www.iltalehti.fi/talous/2015011919047661_ta.shtml
Tutkitkos sinä Veeti hintoja, kun ruokakaupassa käyt? :o
En mä vaan viitsi. ;D
Ei kait Veeti kaupassa edes käy, seuraa vain uutisia. Sehän elää pyhällä hengellä.. ::)
-
Veeti on kirkkoreissulla tankannut autonsa aina 10 eurolla ja ostanut lauantaimakkaraa vitosella. Ei nämä alennukset mitään vaikuta.
-
http://www.iltalehti.fi/talous/2015011919047661_ta.shtml
Tutkitkos sinä Veeti hintoja, kun ruokakaupassa käyt? :o
En mä vaan viitsi. ;D
Tää on justiinsa näin. 8)
-
http://www.iltalehti.fi/talous/2015011919047661_ta.shtml
Tutkitkos sinä Veeti hintoja, kun ruokakaupassa käyt? :o
En mä vaan viitsi. ;D
Tää on justiinsa näin. 8)
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1421647091786.html
-
Tutkitkos sinä Veeti hintoja, kun ruokakaupassa käyt? :o
En mä vaan viitsi. ;D
Tää on justiinsa näin. 8)
Rouva maksaa. :)
-
Minä en hyödy juurikaan,kun kulutus on pientä. :'(
Juuston hinta oli kyllä jo kipukynnyksellä,pienin edam paketti 5-6 €. Juuston menekki alkoi laskea selvästi.
-
Minä en hyödy juurikaan,kun kulutus on pientä. :'(
Juuston hinta oli kyllä jo kipukynnyksellä,pienin edam paketti 5-6 €. Juuston menekki alkoi laskea selvästi.
Kilonhan sitä saa tuolla hinnalla, mutta voihan sitä lahjoittaa hyväntekeväisyyteen enemmänkin. ;D
-
mutta toi alle 13% on keskiverto elikkä joku ostaa kuitenkin pikkasen kalliimpaa mutta pieniä määriä nauttiakseen ruuasta ja sitten on taas noita jokka ostaa kuin vimosta päivää niitä euron huttuja, vain känyttääkseen kuinkallista oli taas... ite ostan mieluummin vähän mutta laadukasta esim. lihaa ja sitten noi vihannekset ja hedelmät on halpoja joilla pärjää kanssa ihan hyvin. jo pelkästään 400 grammalla hyvää jauhelihaa tekee aika ison satsin kaalilaatikkoa kun lisänä laittaa siihen esim. sieniä ja porkkanaa.... ja nälkää en näe kuin kiire päivänä kun ei kerkiä ruuan laittoon aikanaan.
-
mutta toi alle 13% on keskiverto elikkä joku ostaa kuitenkin pikkasen kalliimpaa mutta pieniä määriä nauttiakseen ruuasta ja sitten on taas noita jokka ostaa kuin vimosta päivää niitä euron huttuja, vain känyttääkseen kuinkallista oli taas... ite ostan mieluummin vähän mutta laadukasta esim. lihaa ja sitten noi vihannekset ja hedelmät on halpoja joilla pärjää kanssa ihan hyvin. jo pelkästään 400 grammalla hyvää jauhelihaa tekee aika ison satsin kaalilaatikkoa kun lisänä laittaa siihen esim. sieniä ja porkkanaa.... ja nälkää en näe kuin kiire päivänä kun ei kerkiä ruuan laittoon aikanaan.
Minusta alkaa tuntumaan, että Martta-liitto voisi palkata sinut opettamaan noille uusavuttomille elämisen taitoa.. ;)
-
ei pyhä per.... e siihen urakkaan en lähe!!!! johan noille on täysi työ saada kaaliin että vettä ei keitetä pohjaan! ja muovikipossa kaasuhellalla! miä lähen kyllä siitä litomaan.
-
Varo vain, ei sitä tiedä kuka täällä vaanii ja etsii uusia kykyjä.. ;D
-
vaanija! hui, nyt hirvittää! pitää kiertää sepe kaukaaaaaa!