Agronet
Keskusteluaiheet => Kasvintuotanto => Aiheen aloitti: Paalaaja - 15.08.14 - klo:13:57
-
Tuntuu markkinatalouden syy- ja seuraussuhteiden hallinta olevan viljan ostajilla edelleen kovin hakusessa. Kotimaisen tarpeesta puhutaan ja kampanjoidaan, mutta käytäntö joka näkyisi jussin tilille asti onkin jo toinen juttu:
Fazer motivoi kylvöjen alla 13.8. talkoisiin kotimaisen rukiin puolesta pudottamalla hintaa - 7 €/tn, tasoon 198 €/tn. Jotta nyt kaikki riemumielin rukiin kylvöön! Raisio nosti viime viikolla Nokialla +5 €/tn tasoon 205 €. Raisiossa tarjoavat kuitenkin vain 193 €/tn.
Kaikki nämä noteeraukset toki hakkaavat muut viljat, mutta eivät välttämättä tuota yhtään pienempää tappiota.
-
vieläkö ensi syksyn 2015 tarjous 218 €/tn on voimassa? samapa se kunnei tolle kuravelliin tänä syksynä kylvämään pääse.
-
Kuravelliin :o kun sen verran tulis vettä että vähän pehmenis tuo maa...
(tai ei nyt ihan vielä kiire, saisi olla kyllä kuivaakin että saisi puitua nuo muut alta pois...)
-
Rukiin kylväminen on vähän sama kuin lehmän siementäminen arvauksen perusteella.
Joskus se väkisin onnistuu, mutta yleensä lopputulos löytyy sontakourusta ;D
-
No, jos kaikki alkavat saada kasitonnareita, parempihan tulos siitä tulee, kuin sillä entisellä kolmella ja puolella tonnilla, vaikka hinta putoaisi keskieurooppalaisittain sataseen ? Tai sitten porukka liioittelee satojansa niin että korvat heiluu ?
-SS-
-
Fazerille kukaan myy kuitenkaan. Suomi on täynnä pieniä yksityisiä myllyjä jotka käyttäää kotimaista ruista ja maksaa laadusta. Älkää myykö isoille.
-
Ilmeisesti fazeria ei kiinnosta enää edes tehdä sopimuksia... Kahteen kertaan sähköpostilla ottanut yhteyttä sopimusasioista kiinnostuneena, muttei heidän päässä ilmeisesti osata käyttää sähköpostia ollenkaan. Ja periaatteestakaan en soita kun olen s-postilla sitä asiaa tiedustellut.