Agronet

Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: Jätkä - 11.04.14 - klo:06:35

Otsikko: Posti tyri taas
Kirjoitti: Jätkä - 11.04.14 - klo:06:35
 Ja toivottavasti ei ollut kellekkään se viimeinen painolasti, näinnä huonoina aikoina. Kun verottaja taas vain pahoitteli.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014041118202235_uu.shtml (http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014041118202235_uu.shtml)

Postin tytäryhtiö
http://www.itella.fi/group/konserni/organisaatio/opuscapita.html (http://www.itella.fi/group/konserni/organisaatio/opuscapita.html)
Otsikko: Vs: Posti tyri taas
Kirjoitti: navettapiika - 11.04.14 - klo:07:27
No jos nyt pikkasen hättyytellään, niin ei siitä saa pahastua. Kyllähän se  riittää, kun yleisesti vähän pahoitellaan ja käsketään repiä aiheeton muistutus.  :o
Sitä pitäs vaan asianosaisten laittaa lasku aiheutetusta mielipahasta ja ajankulusta asian selvittämiseen. Muutenkin tehdään niin paljon jonninjoutavia galluppeja ja tilastokyselyitä, eikä niistä meille taida suuremmin hyötyjä olla. Arpajaisten persolla ihmiset saadaan vastaamaan, mutta oletteko koskaan kenenkään kuulleet voittaneen? :(
Otsikko: Vs: Posti tyri taas
Kirjoitti: Herpertti - 11.04.14 - klo:09:56
Joo, jotaki häikkää siellä on, multakin karhuttiin jo kerran maksettuja veroja  ;D
Otsikko: Vs: Posti tyri taas
Kirjoitti: Make - 11.04.14 - klo:21:05
Onkos Opuscapita jotain sukua Wincapitalle?  ;D
Otsikko: Kyllä minä niin mieleni pahoitin!
Kirjoitti: Firebomber - 11.04.14 - klo:21:42
Miten niin ei tarvitse reagoida?

On kyllä PAKKO reagoida! Uhataan 20 000.-  ulosottokelpoisella maksulla ja veronkorotuksilla joita ei kuitenkaan saisi takaisin? Sellaisetko sitten vaan revitään? Koska ei tullut yhtä virallista peruutusta, minä lähetin tiedot uudestaan ja saatteeksi niin loivasanainen selitys ettei joudu mustalle listalle.

Ainaskin tunti siinä meni. 4000 aiheetonta vaatimusta x 1h x esim 37 € =  148 000 €. Pahoittelemme toki?

 >:( >:( >:(
 
Otsikko: Vs: Posti tyri taas
Kirjoitti: meedio - 12.04.14 - klo:02:04
Toivon, että veroilmoitus on myös virheellinen. Karvan alle kahdenkymmenen tonnin mätkyt voisin myös jättää huomioimatta...!  ::)