Agronet
Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: tampioo - 20.02.14 - klo:10:10
-
Mä en tosiaankaan ymmärrä miks joku uskoo satuhin Venäjänviennin kannattavuudesta . Ilman tukia homma sössis munille totaalisesti . Mä en usko satuihin , joku Venäjällä maksais Valion tuotteist enemmän , onks totta , häh ?
-
No sehän nyt ei ole noin, viennin kannattavuutta ajatellaan aina viejän näkövinkkelistä, kuten maatalouden kannattavuutta tarkastellaan viljelijän näkövinkkelistä, mikäli viejä saa vientitukia niin sille vienti on kannattavaa ja mikäli maajussi saa tukea viljelyynsä, niin viljely on myös kannattavaa 8)
Kannattamaton vienti loppuu välittömästi, koska kukaan ei harrasta kannattamatonta toimintaa kovin pitkään, se tekee markkinataloudessa konkurssiin ja yritys poistuu markkinoilta :o
Mikäli näin ei tapahdu, niin toiminta on kannattavaa :D
Vientituet Venäjälle on taas EU:n oma päätös ja EU:n omaa maatalouspolitiikkaa, se on meidän tuuria, että olemme näin lähellä Venäjää tässä asiassa 8)
Tanska vie noin 90 %:tia sianlihantuotannostaan, on suurin sianlihan viejä Venäjälle aikajoin, kukaan ei Tanskassa väitä, etteikö vienti kannata, vaikka EU maksaa sille vientitukia :(
-
Sano mulle mix nauta , sika ei kelpaa Suomest Venäjälle .
Tanskalaiset duunaa ***** isoiks yksiköiks , vähät välittää jostaki Itämerest .Vie Venäjälle paljo .
Sanox mä mis tää juju on .
Mä sanon . Sinit menee Venäjälle , Suomalainen tutkija menee Venäjälle , Tanskalaiset kusettaa kato , ne osaa nää hommat . Siks menen Arlaan 8) 8) 8)
-
Sika ei kai kelpaa afrikkalaisen sikaruton vuoksi jota löytyi kait jostain Baltian maasta.
Lihatuotteiden vientikielto ilmeisesti puretaan ,näin ainakin uutisoitiin eilen.
-
Tampioo vaikuttaa kyllä ihan yhtä fiksulta kuin Arlan suomituottajat yleensäkin. ;)
-
Tampioo vaikuttaa kyllä ihan yhtä fiksulta kuin Arlan suomituottajat yleensäkin. ;)
No heitä ei haittaa vaikka Århus pissii okulaariin! ;D
-
Tampioo vaikuttaa kyllä ihan yhtä fiksulta kuin Arlan suomituottajat yleensäkin. ;)
;D ;D ;D
Taidat olla Valion miehiä ;D