Agronet

Keskusteluaiheet => Kasvintuotanto => Aiheen aloitti: Mullistaja - 03.02.14 - klo:22:08

Otsikko: Cemagron levitettävyys
Kirjoitti: Mullistaja - 03.02.14 - klo:22:08
Aika kova oli hintaero jaran ja cemagron välillä. Yli 10%.
Onko cemagron levitettävyys pintalevittimellä parantunut, vai vieläkö levityskonetta seuraa sankka valkoinen pilvi.
Otsikko: Vs: Cemagron levitettävyys
Kirjoitti: 2620 - 03.02.14 - klo:22:55
Riippuu laadusta.
Noi prillatut ei juuri pölyä, mutta esimerkiksi kaliumsulfaatti on jotain helposti hajoavaa raetta, valtava pöly.
Otsikko: Vs: Cemagron levitettävyys
Kirjoitti: Ala-Pertti - 05.02.14 - klo:19:47
jotkut säkit kiteytyneen yhdeksi köntiksi. jos säkin vaan nykäsee pohjasta auki, tipahtaa koneeseen sellainen helvetillinen patsas. hienonee kyllä kun säkkiä tömäyttää maahan muutaman kerran ennen tyhjennystä.
jos jossakin tilanteessa joutuu levittämään vain toisella lautasella ja sitten avataan toisenkin syöttö, on se hetken aikaa helvetillistä pulverinsyöntiä.
Otsikko: Vs: Cemagron levitettävyys
Kirjoitti: Vekkuli - 05.02.14 - klo:20:21
Se sitten mukavaa viskassa saati kylvökonees kun sen viimesen pussin avaa.Vallankin kun on jokunen jo konees. :(
Otsikko: Vs: Cemagron levitettävyys
Kirjoitti: YlikylänJotenSaletistiHot - 06.02.14 - klo:21:24
Mitäs kautta te noita Cemagron lannoitteita olette ostaneet, netistä tilaamalla vai maatalouskaupasta? ainakin K-maatalous niitä myy.
Otsikko: Vs: Cemagron levitettävyys
Kirjoitti: Forgiven - 06.02.14 - klo:21:27
Niitten sivuilta tuo jälleenmyyjä lista löytyy, siitä jollekin lähistöllä olevalle tarjouspyyntöä...