Agronet

Keskusteluaiheet => Koneet, laitteet ja tekniikka => Aiheen aloitti: Imme - 16.09.08 - klo:12:02

Otsikko: M E P U
Kirjoitti: Imme - 16.09.08 - klo:12:02
Kyseessä ei ole markkinoiden royal CRW vaan vaunukuivuri mielessä. Jos ensivuodeksi hommaisi. Onko näin teoriassa laitetta tuntevat kuinka vaikeaa saada siihen kahta elevaattoria, haaveena olisi virittää kauppaa jatkuvatoimisesta. Ja loppujäähdytys / Varastointi Åkersted kuivurissa??  Tiedän myyjältä voin kysyä, mutta aloitin asian nyt täällä foorumipohdintana.
Otsikko: Vs: M E P U
Kirjoitti: jupe - 16.09.08 - klo:21:38
ei minusta laittaa sen oman elevaattorin hoitamaan tyhjennyksen omalle paikalle ja siirtää ylhäältä sen vaakakuljetin/levitin hässäkän toiseen suuntaan ja laittaa siihen toisen kuljettimen millä täyttää. tai no eihän se välttämättä tarvi sitä siirtoakaan. sitten toki tarvii rakentaa uusiksi kokonaan sen täyttökuljettimen täyttölaitteet? ja ne omat voisi jättää paikoilleen niin ottaa vaan sen uuden kuljettimen pois niin se on ihan normikuivuri sen jälkeen. toki epäilen miten toi mahtaisi pelata jatkuvatoimisena ehtiikö kuivaa kerta ajolla?
Otsikko: Vs: M E P U
Kirjoitti: Komissaari - 17.09.08 - klo:19:05
Luulis onnistuvan helpolla ja saahan siinä hyödynnettyä sitä kylmäilmakuivurin elevaattoria. Jäähdytys luulis onnistuvan sillä, toki siitä käsin tasailusta ei pääse eroon :( Mutta saa laskea siiloon kerralla aika paksusti kerrallaan??
Otsikko: Vs: M E P U
Kirjoitti: bonneville - 20.09.08 - klo:13:36
tuumailin  että jos pohjakuljettimen värkkäis lykkääväksi ja päähän elevaattori tai joku tarvittava navari niin sillä poistuis kuivatavara. karistin toimimaan hygrostaatti ohjattuna kuten muutkin kuljettimet siitä vois tulla toimiva vehje. vaatii vaan sitkiän suunnittelian ja toteuttajan.