Agronet
Keskusteluaiheet => Koneet, laitteet ja tekniikka => Aiheen aloitti: Paskervilleri - 23.05.13 - klo:23:31
-
Hei.
Mitäs mieltä raati on tämmöisistä kärryistä.
http://www.mascus.fi/maatalous/kaytetyt-lietteen-levittimet/conor-2600r/in7ibobc.html
Onko noin 12m3 kakulia liikaa ajaa yksi akselisella vaunulla jos nyt ajatellaan, että suurin osa lietteestä ajettaisiin multaimella 1. niiton jälkeen? Enkä nyt tarkoita kyseistä vaunua enkä imupainevaunua vaan yleensäkin 10-12 m3 yhdellä akselilla ja ehkäpä jopa kapeammalla (halvemmalla) multaimella varustettuna.
-
Niin no eikös se ole sama onko yksiakseli helvetin isoilla renkailla vai teli jossa pinta kosketus sama 4 renkaalla. Voi vain olla huvittavan kalliit tuommoiset mammutti renkaat jos puhkiaa.
-
Tuo joskin tetrax 13,5 mottia vois olla se paras konsepti.
http://www.saarikone.fi/?page_id=11
-
Niin no eikös se ole sama onko yksiakseli helvetin isoilla renkailla vai teli jossa pinta kosketus sama 4 renkaalla. Voi vain olla huvittavan kalliit tuommoiset mammutti renkaat jos puhkiaa.
No ei se aivan sama kuitenkaan ole.
1-akselinen tuo enemmän painoa traktorin perään ja paino kärryn renkaan alla on kuitenki aika kova. Rankkoja ovat rummuille ja teille jos paljon ajetaan yli.
Silti meillä on nykyään 1-akselinen paskakärry ja lietteetkin levitetään pääosin 1 akselisella paripyörillä varustetulla vaunulla.
Melkeen tarttevat pariset tai sitten kalliit ja isot renkaat.
-
Ei oo muuten renkaissa niin suurta hinnaneroa mitä luullaan.
Ei tollaset isot ryssä mammutit niin hirveitä maksa.
Ääni muuten yks akseliselle kärrylle.
-
Hei.
ajattelimpa vaan, että tuossa olisi periaatteessa mielenkiintoinen kone.
Herättääkö lisää mielipiteitä?
http://www.vaihtokone.com/product.aspx?did=mtkesko&ctl=agriculture&prodid={4d91dec2-71b7-4f32-806d-5823fd0a2477}&ctgn=slurrytankers
Harmi ettei ole kuvia.