Agronet
Keskusteluaiheet => Yleistä maa- ja metsätaloudesta => Aiheen aloitti: Herra Heinamaki - 20.08.08 - klo:21:26
-
Kovin on vähissä olleet Sirkan nimittämän maatalouden kannattavuuden parantamiseksi tarkoitetun komitean ehdotukset. Sähköveroa alemmaksi: ei kovin kummoista vaikutusta, vaikka kaikki lisä hyvöksi. Kiitos siitäkin sitten aikoinaan. Tilusjärjestelyiden tukeminen: heh heh. Kelle sopii, kelle ei.
Että se sitten siitä työryhmästä...
t. nimimerkki: pessimismiä vai realismia...se ja sama
-
Ainoa järkevä uudistus olisi pakkopääomatulon poistaminen ja toisaalta pääomatulo-osuuden lisääminen sitä tarvitseville. Eli saisi valita haluaako merkata pääomatuloksi mitään ja sitten suurituloisille vielä joku korkeampi pääomaprosentti.
Eiköhän tuossa olisi aika hyvä eväs tälle vaalikaudelle?
-
Niiin, eiköhän se ole vaan niin, että toimiville tiloille lisää tukioikeuksia kansallisesta varannosta, niin ne voisi laajentaa peltopinta-alaa jo omistuksessa olevilla lohkoilla, mitä viljellä.