Agronet
Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: pig24 - 04.04.13 - klo:14:09
-
Britanniassa on selvitetty, että entinen kolmen luokan yhteiskunta ei vastaa todellisuutta. Luokkia saatiin tutkimuksessa 7.
Minä olen näemmä "teknistä keskiluokkaa".
http://www.bbc.co.uk/news/magazine-22000973
-
Britanniassa on selvitetty, että entinen kolmen luokan yhteiskunta ei vastaa todellisuutta. Luokkia saatiin tutkimuksessa 7.
Minä olen näemmä "teknistä keskiluokkaa".
http://www.bbc.co.uk/news/magazine-22000973
Mä saan nyt varmaan jeepin yms. punikkien vihat niskoilleni, tuon mukaan mä olen sitä pahamaineista eliittiä. ;D
Enjoy high cultural activities such as visiting museums and listening to classical music
Went to private school and elite universities
Socialise with people who do a wide variety of jobs
Ei tuo kuvaus kyllä ihan täysin natsaa. :P
-
Eliittiä 8) juntti kyykkyyn ylös ;)
-
Lisää hajontaa. Voipi jopa pitää paikkaans ;)
New Affluent Workers:
This class has medium levels of economic capital and higher levels of cultural and social capital. They are a young and active group.
This youthful class group is economically secure, without being well off
These people have high scores for emerging culture, such as watching sport, going to gigs and using social media
They do not tend to participate in highbrow culture, such as classical music and theatre
People in this group are likely to come from a working class background
-
UK:n yhteiskuntarakenne lienee kyllä jakautunut selvemmin eri luokkiin kuin Suomessa joten tuosta ei varmaan kannata vetää liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä.
-
Meinasin heittää jotain Kveku Adobolista, mutta isukki näyttää olleen YK:n virkamies. Itse olen käynyt UK:ssa tasan kerran (viikko Surreyssä lomalla), joten eipä voi röyhistellä tiedoilla.
http://www.bbc.co.uk/news/uk-19660659
-
Duunari ;D
Traditional working class
This class group scores low for economic, social and cultural factors, but they do have some financial security. According to the Great British Class Survey results, lots of people in this group:
Own their own home
Are older
Tend to mix socially with people similar to themselves
-
eliteä????? miä just tulin tekemästä valtiolle töitä, oonko sitten riistäjä vahi palkollinen?
btw, on helevetin mukavaa avata mettäautotietä nyt! ja kelkan polkemat vielä lisänä! miulla on vaan toi tl-a nyyyy!
-
eliteä????? miä just tulin tekemästä valtiolle töitä, oonko sitten riistäjä vahi palkollinen?
btw, on helevetin mukavaa avata mettäautotietä nyt! ja kelkan polkemat vielä lisänä! miulla on vaan toi tl-a nyyyy!
yksityitielain mukaan haitan aiheuttaja vastaa tulevista kustannuksista,,,,,,perikää
aurauskulut kelkkailijoilta 8)
-
paskat nuot valtion tiet mitään yksityisiä ole! mettähallitus urakoittaa tutkimuslaitoksen mailla! käpäsin tekemässä tien AUTOLLA ajettavaksi kun joku oli aurannu tien mopolle! nyt poääsee jopa rekka perille! mutta kuiteskiii! vali vali, tuonkin ajan olisin voinu huilata ja kerätä voimia kaverin viiskyt juhliin.!