Agronet

Keskusteluaiheet => Maidontuotanto ja lihanaudat => Aiheen aloitti: vms1 - 03.01.12 - klo:23:17

Otsikko: Kausipoikiminen.
Kirjoitti: vms1 - 03.01.12 - klo:23:17
Tuolla toisaalla asiaa sivuttiin mutta se katosi sinne muiden joukkoon eli mitkä on ne huonot puolet miksi ei harrasteta. Mun mielestä olisi varsin varteenotettava vaihtoehto jos olisi asemalypsy. Mun käsityksen mukaan sais aika suuren työsäästön ja siemennyssäästön sekä maidot meijeriin silloin kun siitä eniten maksetaan. Teoriassa vois olla tarvetta kahdelle tankille mutta ei sekään niin mahdotonta olisi. Samalla asema ehkä pitäisi olla muutama paikka ylimitoitettu kun maitoa tulisi paljon ja sitämyöden aikaa menisi enemmän. aikataulutukseen olisi kaksi vaihtoehtoa eli joko poikimiset kevääksi jolloin saisi hyödynnettyä tehokas laidunnus tai sitten kesäksi jolloin saisi paremmin hyötyä syksyn kovemmalle hinnalle. Mutta onko taas jotain mitä en huomioi koska harva näin tekee Vai onko syy vain se että ei ennenkään näin olla toimittu.
Otsikko: Vs: Kausipoikiminen.
Kirjoitti: JoHaRa - 04.01.12 - klo:06:41
Ongelmia on lähinnä kaksi.

Poikimaväli on keskimäärin 380 tai jopa 420 vuorokautta. Poikimakuukausi vaihtaisi paikkaa joka vuosi  :P Toinen on se, että vääjäämättä vuodessa olisi muutama viikko jolloin lypsyssä olisi vain 1 tai muutama lehmä ja tuollaisen 40 litran vuorokausimäärän kanssa olisi tuskaisaa tapella.

Mutta: Väärin käyttäytyvät lehmät voisi vaihtaa oikein käyttäytyviin. Vaihtaisi esim. hyvän marraskuussa poikivan naapurin kanssa sellaiseen joka poikisikin elokuussa. Voisi auttaa molempia tiloja, joka tilalla on joskus liikaa lehmiä tai liian vähän.
Otsikko: Vs: Kausipoikiminen.
Kirjoitti: vms1 - 04.01.12 - klo:08:07
Niinhän se varmasti vähän olisi. Tulisi liukuvat työajat. Eikai se kaauheen huono olisi vaikka kausi vähän siirtyisi eteenpäin. Itseasiassa kait siitä 12 kk kierrosta alkaa melkein kaikki luopumaan. Itse ainakin koen 14-16 kk kierron paljon paremmaksi kun ei tartte väkisin umpeuttaa lypsävää lehmää. Ainut vaan että tiinehtymisen kanssa pitää olla tarkkana että ei tule tyhjäkäyntiä.

Toi vähäinen maito on vaan sellainen että käyttää kahvimaiton sen minkä käyttää sen paari viikkoa ja loput viemäriin. tarpeellinen säästö tulee jo jäähdytyksestä kun ei tartte jäähdyttää.
Niin ja niitä väärään aikaan poikivia ei kyllä tule jos ei pidä sonnia seassa kuin sen 2 kk. loput on sitten tyhjiä ja matkalla seuraavaan kohteeseen.

Tämmöisessä pitää olla aika totalitäärinen luonne koska silloinhan pakka leviää täysin jos muuten on kausipoikimisessa paitsi niissä kahdessa lehmässä.
Otsikko: Vs: Kausipoikiminen.
Kirjoitti: Petri - 04.01.12 - klo:09:05
Tämmöisessä pitää olla aika totalitäärinen luonne koska silloinhan pakka leviää täysin jos muuten on kausipoikimisessa paitsi niissä kahdessa lehmässä.
Eikä saa sitten liikaa optimoida sitä tuotosta, jos tähän menee. Lampailla homma on helppoa, pässin pääsemistä mammojen luo voi aika hyvin kontrolloida ja silloin työhuiput ovat varsin tarkkaan tiedossa. Ja sitten kun sattuu jotain vahinkoja ja tulee "yllättävä" 5 emon ryhmä karitsoineen, niin ajatukset ovat toisinaan painokelvottomia, ylimääräistä työtä ja muistettavaa moisen vuoksi...

Petri
Otsikko: Vs: Kausipoikiminen.
Kirjoitti: cow - 04.01.12 - klo:21:05
Jossain ulkomailla käytetään tätä tapaa? Miten onnistuu?
Otsikko: Vs: Kausipoikiminen.
Kirjoitti: Make - 04.01.12 - klo:21:15
70-80-luvuilla Paraisilla tuota käytettiin. Lehmät oli kesät rantalaitumilla.
Otsikko: Vs: Kausipoikiminen.
Kirjoitti: Ojala - 04.01.12 - klo:21:16
Jossain ulkomailla käytetään tätä tapaa? Miten onnistuu?

New Zealand  8)

Talvella ei laidun kasva ja lehmä ei lypsä  :P
Otsikko: Vs: Kausipoikiminen.
Kirjoitti: Shrek - 04.01.12 - klo:23:04
Joskus aikaa sitten oli juttu jossain lehdessä tästä hommasta. Australiassa oli tämä jollain tilalla käytössä. Kaikki lehmät yhtä aikaa hormoneilla tiineiksi, tyhjät poistoon, kaikki yhtäaikaa umpeen ja kun lehmät oli saatu umpeen, tilanväellä oli kuukauden loma..