Agronet
Keskusteluaiheet => Maidontuotanto ja lihanaudat => Aiheen aloitti: jupexx - 26.12.11 - klo:15:49
-
Kuulin huhuja, että 4:n metrin lietesäiliöelementtejä on halkeillu kun on ajettu raskailla vaunuilla säiliön lähellä. Pitäneeköhän paikkaansa? Onko 3 metrisillä näitä ongelmia ollu missään?
-
On kestäny ainaki meilä. Kipon koko on 1100 kuutiota, ja lujabetonin elementit vm-93. Vredolla on imastu ja hiirmu isola siirtokärrylä, oisko jottai 30 mottinen..
-
Hyvin on kestänyt, siis 4 metriset. Lietesäiliöt n. 600m3 ja 1000m3, mestarifarmin elementeistä. Molemmissa n.20cm korotusvalu, jossa aidan tolpat. Vuosimalli muistaakseni -97. Asentamisaikaan muutama elementti hylättiin vikojen takia. 10 ensimmäistä vuotta ajettiin liete omalla 13m3 livakalla, siitä eteenpäin urakoitsija vredolla ja isolla siirtokalustolla.
Kestävyyden suurin vihollinen lienee epätarkkuus asennusvaiheessa. Eli elementtien välinen kulma ei pysy vaaditussa.
-
Tuo 4-metrinen vaatii pitkän sekottajan. 9-metrinen yltää tukevasti pohojaan, joten saa antaa hanaa ;D
Lyhyt sekottaja tullee liian jyrkkään kulumaan, ei pysy paikollaan.
Kaikenkaikkiaan oon tyytyväinen, että tuli valittua 4-metrinen.. Mutta jos tilaa on, niin 3-metrinenki menettelee.
-
Ite mietin tuota 4 metristä lähinnä kustannustensäästönäkökulmasta. Vaikka elemetit on hiukan kalliimmat niin säästää 200 neliöä lattiaa 2500 m3:n altaassa.
-
Ite mietin tuota 4 metristä lähinnä kustannustensäästönäkökulmasta. Vaikka elemetit on hiukan kalliimmat niin säästää 200 neliöä lattiaa 2500 m3:n altaassa.
Ja neljänneksen sadevettä....ja haihduntaa, pikkuisen ottaa löpöö enemmän lietteen nosto pohjalta....ym.