Agronet
Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: minä-itte - 30.05.11 - klo:13:56
-
http://areena.yle.fi/video/1306737140307
-
Viljan osuus leivässä on 4- 5%.
"leivän materiaalikustannukset n. 30%"
-
Viljan osuus leivässä on 4- 5%.
"leivän materiaalikustannukset n. 30%"
Suola maksaa pirusti ja hiiva on tyyristä :D
-
Viljan osuus leivässä on 4- 5%.
"leivän materiaalikustannukset n. 30%"
Suola maksaa pirusti ja hiiva on tyyristä :D
Suola n.175€/T sis.Alv. Paljonko kiloon leipää tarvitaan suolaa?
-
Viljan osuus leivässä on 4- 5%.
"leivän materiaalikustannukset n. 30%"
Suola maksaa pirusti ja hiiva on tyyristä :D
Suola n.175€/T sis.Alv. Paljonko kiloon leipää tarvitaan suolaa?
20 grammaa. Aika halpaa suolaa :o
-
Viljan osuus leivässä on 4- 5%.
"leivän materiaalikustannukset n. 30%"
Kyllä siitä varmaan tuon verran tulee kun kun jokainen välikäsi ennen leipomoa lisää hommaan katteensa...
-
Viljan osuus leivässä on 4- 5%.
"leivän materiaalikustannukset n. 30%"
Kyllä siitä varmaan tuon verran tulee kun kun jokainen välikäsi ennen leipomoa lisää hommaan katteensa...
Mylly, rahdit, tukut väliin niin johan se nyt viljan hinta moninkertaistuu....
-
Viljan osuus leivässä on 4- 5%.
"leivän materiaalikustannukset n. 30%"
Kyllä siitä varmaan tuon verran tulee kun kun jokainen välikäsi ennen leipomoa lisää hommaan katteensa...
Mylly, rahdit, tukut väliin niin johan se nyt viljan hinta moninkertaistuu....
Kyllä, ja katteet lasketaan prosenteissa, ei euroissa. Tavoitteena 50 % joka portaassa. Kyllä tuntuu viljan hinnan nousu kuluttajan lompakossa.
-
Viljan osuus leivässä on 4- 5%.
"leivän materiaalikustannukset n. 30%"
Suola maksaa pirusti ja hiiva on tyyristä :D
Suola n.175€/T sis.Alv. Paljonko kiloon leipää tarvitaan suolaa?
20 grammaa. Aika halpaa suolaa :o
Ja vettä menee riskisti, 200 grammaa vähintään.Vilja enintään14%,valmis leipä noin 30-40%...
-
Syökööt leivoksia ;D
-
Ai niin,senhän vois laskea niinkinpäin ,kuinka paljon leipää tulee siitä kilosta viljaa kun lasketaan noi lisukkeet mukaan..
-
Viljan osuus leivässä on 4- 5%.
"leivän materiaalikustannukset n. 30%"
Kyllä siitä varmaan tuon verran tulee kun kun jokainen välikäsi ennen leipomoa lisää hommaan katteensa...
Mylly, rahdit, tukut väliin niin johan se nyt viljan hinta moninkertaistuu....
Helsingin Myllyn toimitusjohtaja tuon todisti taannoin.
Jos viljan hinta myllyn kippauspaikalla nousee 10%, nousevat kaikki viljaan liittyvät kulut myös 10%.
>:(
-
eli viljelijälle pitää maksaa se 10% vähemmän kippauspaikalla! siitä kaikki saabi kulunsa!
-
eli viljelijälle pitää maksaa se 10% vähemmän kippauspaikalla! siitä kaikki saabi kulunsa!
Entäs jos lahjotettais se vilja myllylle,vuoden ajaksikin, kukahan olis silloin syyllinen..
-
viljelijä! yrittää selvästi lahjoa ylihintaa!
-
Onko se leipä sitten muka kallista?
Toisaalta, ruisleipä on superruokaa, siitä kannattaakin maksaa:
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/05/tutkimus_kotimaisista_quotsuperruuistaquot_suojaa_aikuisian_diabetesta_vastaan_2630095.html?origin=rss
-
Katos kämppis oli taas päässy telkkariin. ;)
-
eli viljelijälle pitää maksaa se 10% vähemmän kippauspaikalla! siitä kaikki saabi kulunsa!
Entäs jos lahjotettais se vilja myllylle,vuoden ajaksikin, kukahan olis silloin syyllinen..
Eihän se vaikuttaisi leivän hintaan, koska hintojen laskiessa katteet lasketaan euroissa, ei prosenteissa. Saavutetuista katteista ei pidä luopua. Jos vilja olisi ilmaista, se vain vähentäisi leivän hinnan nostopainetta vähäksi aikaa. Tässä tilanteessa viljan osuus lopputuotteesta olisi kuitenkin niin pieni, ja muut kustannukset nousevat jatkuvasti.