Agronet
Keskusteluaiheet => Maidontuotanto ja lihanaudat => Aiheen aloitti: optimisti - 30.03.11 - klo:10:46
-
Oletteko kokeilleet mulleilla täyskivennäisten sijaan antaa pelkkää ruokintakalkkia ja rehusuolaa ja luottaa siihen, että hivenet tulevat ihan kotoisista perusrehuista?
-
eikös jo vuosia sitten ollut joku tutkimus että ei ihan riitä ilman kiveksiä, oli sitten mulleja tahi lemmuja!
mutta mitä on väliä merkeillä kun noissa näkyy hinnoissa olevan jotain eroa?
-
Teoriassa dolomiittikalkki ja merisuola yhdessä täydentävät aika hyvin Ca:n, Mg:n ja Na:n. Magnesium ei kyllä imeydy tuosta hyvin. Mg-oksidia voisi myös laittaa. Kyllä kaikkea saa ostettua.
Hivenet ja vitamiinit sitten erikseen äärimmäisen vahvana seoksena. Ja... tuo tavara maksaa... Jos sanon että 15 000€ tonni niin arvio on hyvin valistunut. Jotain valmisteita saa tietysti jo satasilla, mutta jos rupeaa hommaa tekemään, niin sitten käytetään ammattilaisten aineita..
Sitten sekoittaa kolmesta-neljästä säkistä oikealla suhteella ::) Helppoa. Kukahan laskisi sen suhteen ::)
Voin sanoa että tämä idea tulee "työpöydälleni" 6 kertaa vuodessa. Muutama tila Suomessa toimii näin.
Menetelmällä tienaa noin 2-4€/lehmä/vuosi. Itse en viitsisi tuota vaivaa nähdä. Jos joku haluaa räätälöidyn kivennäisrehun niin sen hinta ei päätä huimaa.
-
Ei mulla ainakaan ole vara jättää mulleja ilman kivennäistä.