Agronet

Keskusteluaiheet => Koneet, laitteet ja tekniikka => Aiheen aloitti: rene-rane - 12.02.11 - klo:01:00

Otsikko: tuontikone
Kirjoitti: rene-rane - 12.02.11 - klo:01:00
Jos koneeen uittaa vaikka briteistä niin tuleeko koneeseen jotain veroja maksettavaksi ? vai mieneekö pelkän rekisteröinnin hinnalla suomen päässä ajokuntoon ?  ::) ???
Otsikko: Vs: tuontikone
Kirjoitti: D-Tune - 12.02.11 - klo:08:35
no ei ainakaan mitään alveja tartte maksella, ei meil ollu kyl ko rekisteröintimaksut ja kait siin joku vakuutuski ol
Otsikko: Vs: tuontikone
Kirjoitti: turbox - 12.02.11 - klo:09:13
Ei siinä mittään mutta itte pistäsin vaikka laivaan ennemmin ko uittaisin... ::)
Otsikko: Vs: tuontikone
Kirjoitti: Topias Funke - 12.02.11 - klo:09:18
Ei tuu (ei ainakaa vielä oo mulle tullu), Alviaki vaan rahteihin yms rekisteröintikuluihin. Katastuski semmone läpihuutojuttu ku vaan ei mee valtion konttorille. ;D
Otsikko: Vs: tuontikone
Kirjoitti: Naturalis - 12.02.11 - klo:10:29
Näyttäis että brittien hinnat on noussu. Ainakin Koppisen listan perusteella...
Otsikko: Vs: tuontikone
Kirjoitti: aurajokilaivuri - 12.02.11 - klo:13:15
Brittien hinnat on nousseet muutenkin.

Siinä 2008 tienoilla oli tilanne jossa punta oli heikentynyt nopeasti, mutta traktorien hinnat puntina eivät olleet vielä ehtineet mukaan.

Sittemmin englannissa nousivat ensin uusien koneiden hinnat vastaamaan valuuttakurssia, ja vaihtokoneet niiden perässä.