Agronet
Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: Suuri Ajattelija - 11.02.11 - klo:19:01
-
En voinut kiljutarpeita ostaessani olla kiinnittämättä huomiota kaljamaltaan hintaan. Kilo maltaita maksoi osuuskaupassa 3.15 euroa alvineen. Maltaat siis makavat maltaita, nyt ymmärrän vanhan sanonnan. Eipä silti, ei lopputuloksen kannalta raaka-aineet liikaa maksa, en sillä sano, mutta jos miettii tuotantokustannusrakennetta, ei voi muuta kuin ihmetellä myyntikatetta ja jalostusarvoa. Kuka osaa selittää hinnanmuodostumisen? Onko 10 c tuottajalle, 5 c rahdille ja 3 € kaupalle ja teollisuudelle alvineen lähellä oikeaa?
-
eikös se viljelijä maksa vielä rahdeistakin osan.. ;D
-
eikös se viljelijä maksa vielä rahdeistakin osan.. ;D
Ainakin sen rahdin, kun hakee Karhua Osulasta :D Paitsi jos hakee vaik jotain muttereita samalla ;D
-
eikös se viljelijä maksa vielä rahdeistakin osan.. ;D
Ainakin sen rahdin, kun hakee Karhua Osulasta :D Paitsi jos hakee vaik jotain muttereita samalla ;D
Siirryin vuosi sitten käyttämään yksinomaan täysin kotimaisen Olvin tuotteita. Lappiin kun menossa hirvijahtiin niin täytyy vaan varata riittävästi Sandelssia mukaan kun sitä ei Kuusamon yläpuolelta tahdo löytää.
-
Onko 10 c tuottajalle, 5 c rahdille ja 3 € kaupalle ja teollisuudelle alvineen lähellä oikeaa?
5 c ahnaalle mallasohraparoonille riittäköön... ;)
-
eikös pirkan lakerikin ole oikkeaa olvia ja jossain vertailussa veti pointsit kotio noilta" laatumerkeiltä" ?