Agronet

Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: Paalaaja - 02.11.10 - klo:22:12

Otsikko: Maataloustulo laskee tänä vuonna 15 prosenttia
Kirjoitti: Paalaaja - 02.11.10 - klo:22:12
"Maataloustulo laskee tänä vuonna 15 prosenttia, MTT arvioi ennakkolaskelmassaan. Syynä on myyntitulojen pieneneminen viidellä prosentilla viime vuodesta. Maa- ja puutarhatalousyrittäjien saamat tuet sen sijaan säilyvät kuluvana vuonna ennallaan. Kustannusten arvioidaan kasvavan vajaan prosentin edellisvuodesta.

Vuoden 2010 maataloustulo jää noin 735 miljoonaa euroon, kun se viime vuonna ylsi 863 miljoonaan euroon. Maataloustulo, joka mittaa maatalousyrittäjien omalle työlleen ja omalle pääomalleen saamaa korvausta, on pienentynyt nopeasti viime vuosien aikana. Reaalisin hinnoin laskien maataloustulo on vuonna 2010 runsaat 31 prosenttia matalampi kuin vuonna 2007."

Otsikko: Vs: Maataloustulo laskee tänä vuonna 15 prosenttia
Kirjoitti: gutiguti - 02.11.10 - klo:22:31
Maa- ja puutarhatalousyrittäjien saamat tuet sen sijaan säilyvät kuluvana vuonna ennallaan.
Ainakin 57 miljoona pitäisi tulla lisää tukea, tai sitten sama määrä leikataan jostain toisesta päästä.
Otsikko: Liian vähän...
Kirjoitti: Aulis Anttila - 02.11.10 - klo:23:00
"Maataloustulo laskee tänä vuonna 15 prosenttia

Se on liian vähän... pankaas "yrittäjät" hihat heilumaan... sillai sitä tolloa kääritään  ;D ;D ;D
Otsikko: Vs: Liian vähän...
Kirjoitti: Terminator - 03.11.10 - klo:08:11
"Maataloustulo laskee tänä vuonna 15 prosenttia

Se on liian vähän... pankaas "yrittäjät" hihat heilumaan... sillai sitä tolloa kääritään  ;D ;D ;D

Paraskin puhumaan tämä AY-väen veroelätti. ;D
Otsikko: Vs: Maataloustulo laskee tänä vuonna 15 prosenttia
Kirjoitti: Oksa - 03.11.10 - klo:08:16
mutta hää onkii sellanen suomalainen joka ei maksa noita muiten maiten eu-jäsenmaksui!   on saanu vapautuksen vamman takia!
Otsikko: Vs: Maataloustulo laskee tänä vuonna 15 prosenttia
Kirjoitti: Timppa - 03.11.10 - klo:08:55
Maataloustulon lasku täytyy äkkiä korvata protkotiloille.

 ;D
Otsikko: Työn hedelmät kerää joku toinen - episodi XX
Kirjoitti: Paalaaja - 03.11.10 - klo:09:29
"Maataloustulo laskee tänä vuonna 15 prosenttia

Se on liian vähän... pankaas "yrittäjät" hihat heilumaan... sillai sitä tolloa kääritään  ;D ;D ;D

Hihoja on heiluteltu, mutta yksi tahtipuikon väräys Chigacossa ja kotimaan ostava teollisuus hukkaa ostonoteerauksistaan viidenneksen. Chigacossa tapahtui pian korjausliike, mutta Suomessa käyrät juoksevat edelleen alaviistoon. Tämä on elävää todellisuutta kuluvan syksyn osalta. Suomalaisen viljelijän osalta kysessä vain uusi episodi itseän toistavassa sarjanäytelmässä: "Työn hedelmät kerää joku toinen."

Samalla tavalla joku muu on käärinyt tulokset maatalouden tehostumiskehityksestä viimeisen viisitoista vuotta: "Jos tuottavuus on parantunut prosentin, samalla tuotteiden hinnat ovat pienentyneet vähintään prosentin," kirjoitti MTT:n Jyrki Niemi Hesarin yliössään 23.7.2010. Mutta ketäpä tämä tietysti huolestuttaisi kun leipää saa kaupasta, korvausta kassasta ja viinaa Virosta.


http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Tuottajat+ovat+elintarvikeketjussa+heikoilla/1135258770765/?cmp=tm_etu_paakirjoitus