Agronet
Keskusteluaiheet => Koneet, laitteet ja tekniikka => Aiheen aloitti: Marttila - 14.10.10 - klo:21:16
-
Iltaa.tässä koneita pestessä juolahti mieleen että,entäs jos hyödyntäísi hydraulista uppopumppua koneiden pesuun heti lohkolla kun esim sonta ei ole vielä pinttynyt ja lähtisi paljolla vedellä helposti.onko kukaan kokeillut,ajattelin että pumpun 5tuuman letku pitäneen supistaa johonkin tuumaan tai kahteen jotta saisi painetta tarpeeksi.vesimäärähän on hiukan toista luokkaa kuin pesureissa.mahtaakohan onnistua,kommentoikaa ja keksikää vikoja tai hienouksia
-
Jos mies vain jaksaa letkua pidellä.
http://www.youtube.com/watch?v=I66rsg2DaHw&feature=related
-
Ojasta pumpatessa saattaa veden suodatus muodostua ongelmaksi jos vedenottopaikka ei ole suuremman luokan lutakko. Ettei vaan tule hiekkapuhalluslaite. Muutenhan tuon luulis onnistuvan kun sopivasti pienentää putkikokoa ruiskutusletkuksi.
-
Kui?
Minkä herrantähren takia tarttis tommotti plutata? ???
-
Pese Ojalalla Ojalan vedellä niin ei omat vedet kulu eikä pihat paskaannu.Ylivoimainen idea! :D
-
Ihan tasan olen muuten jossain nähnyt videon missä traktorikäyttöisellä painepesurilla pestään lietevaunua. Pesu tapahtui jonkin vesilutakon rannassa, siis oikeasti niin lähellä vesirajaa että pisti silmään.