Agronet

Keskusteluaiheet => Maidontuotanto ja lihanaudat => Aiheen aloitti: Herra Heinamaki - 09.10.10 - klo:07:07

Otsikko: Taas roihusi
Kirjoitti: Herra Heinamaki - 09.10.10 - klo:07:07

http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/10/navetta_paloi_hameenlinnan_hauholla_2045331.html

"Päivystävän palomestarin mukaan tulipalon huomanneet naapurit menivät kehotuksesta huolimatta palavaan navettarakennukseen sisälle ja pelastivat kymmeniä eläimiä. Pelastuslaitos siirsi viimeiset kuusi vasikkaa turvaan."

Hienoa toimintaa naapureilta, vaikka olisihan tuossa voinut ihmisvahinkojakin tulla.
Onneksi jätettiin ammattimiehillekin pari vasikkaa, jotta maine säilyi.

Anteeksi tuo pieni pirullisuus. Ilman naapureiden apua luulisin, että eläimiä olisi menetetty. Näin täältä ruudun takaa pääteltynä.

Kuvista näyttäisi siltä, että jonkinlainen lämpökeskus on saattanut olla tuossa oikealla etualalla ? ? ?
Otsikko: Vs: Taas roihusi
Kirjoitti: AgerSilva - 09.10.10 - klo:09:31
Naapurit toiminu tosi hienosti, oman henkensä uhalla tosin.
Jossain muualla kateellinen naapuri olis hykerrelly, että antaa paskan palaa ja jälkeenpäin tullu, että mites siinä noin kävi.
Otsikko: Vs: Taas roihusi
Kirjoitti: sjk - 09.10.10 - klo:09:41
Monesti on jäänyt elukat tuossa vaiheessa pelastamatta,eivät ole enään jaloillaan,häkä tainuttaa varsin nopeasti ja tuulettimet imee sitä vielä navettaan päin.
Otsikko: Vs: Taas roihusi
Kirjoitti: cosmic_cowboy - 09.10.10 - klo:16:05
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010100912490576_uu.shtml

Palon eteneminen pannuhuoneeseen saatiin estettyä. Välillä näinkin päin.
Otsikko: Vs: Taas roihusi
Kirjoitti: bdr-529 - 09.10.10 - klo:17:49
Naapurit toiminu tosi hienosti, oman henkensä uhalla tosin.
Jossain muualla kateellinen naapuri olis hykerrelly, että antaa paskan palaa ja jälkeenpäin tullu, että mites siinä noin kävi.
Päinvastoin jos on kateellinen niin pyrkii sammuttamaan ja minimoimaan vahingot jotta naapuri joutuu jatkamaan köyhtymistä.
Otsikko: Vs: Taas roihusi
Kirjoitti: Oksa - 09.10.10 - klo:19:58
eiköhän normaali aivoilla ajatteleva yleensä pyri auttamaan kykyjen ja voimien mukaan, jopa etelässäkin?                        toisaalta olen usein miettinyt että tämä asujamisto kun maala harvenee tätä vauhtia niin siinä tulee monelle yksinäinen olo vahingon sattuessa, eipä ole kuin viran puolesta auttajia lähellä , -tai sitten kaukana!                      ei aina tartte olla edes tulipalo kyseessä, jo pelkästään elukan irtipääsy aiheuttaa ongelmia.         saati sitten näiden koneiden kanssa teutarointi; itse muistan kuinka oli orpo olo kun valteemi puotti pottukoneen kengän ( onneksi turvasieviläinen ) päälle ja mailla halmeilla ei ollut immeistä edes laittamaan värkkiä käyntiin......... kiitos vain työltäsuojelumiähelle joka keksi sen vivun joka ulkohallinnan nimellä kulki vain valtereissa!