Agronet
Keskusteluaiheet => Yleistä maa- ja metsätaloudesta => Aiheen aloitti: Akaan poika - 04.04.10 - klo:00:26
-
Kuulin että joku lomake 144 on täytettävä,,onko joku uus tukimuoto ja onko se
lomake jo netissä nähtävillä...
-
Kuulin että joku lomake 144 on täytettävä,,onko joku uus tukimuoto ja onko se
lomake jo netissä nähtävillä...
Ei näy. Tuonne tulee, jos tullakseen... http://lomake.mmm.fi/index.jsp (http://lomake.mmm.fi/index.jsp)
-
Tulee lomakepaketin mukana
Ja jos täytät sähkösesti, niin siellä näkyy jo.
EU:n nautaeläinpalkkiot muuttuvat vuodesta 2010 alkaen.
Aiemmin jätetty nautojen EU-palkkiojärjestelmien osallistumisilmoitus ei ole enää voimassa. Kaikkien EU:n nautapalkkioita ja A- ja B -tukialueen lypsylehmäpalkkiota hakevien viljelijöiden on palautettava lomake nro 144 viimeistään 30.4.2010.
EU:n nautaeläinpalkkio-ohje ja osallistumisilmoituslomake nro 144 lähetetään tiedossa oleville nautaeläintiloille viikolla 14. Ohje ja lomake ovat saatavilla myös lomakepalvelusta (http://lomake.mmm.fi) ja kuntien maaseutuelinkeinoviranomaisilta 6.4.2010 alkaen.
Tukijärjestelmästä esitetyt tiedot perustuvat Suomen Euroopan komissiolle tekemään esitykseen, lopullisia säädöksiä ei vielä ole vahvistettu