Agronet

Keskusteluaiheet => Maidontuotanto ja lihanaudat => Aiheen aloitti: Maalaispoika - 22.03.10 - klo:14:48

Otsikko: Taas pikavoitto
Kirjoitti: Maalaispoika - 22.03.10 - klo:14:48
Viime vuoden lopulla meillä käytiin tekemässä maitohygieniatarkastus, eli kunnaneläinlääkärien pomo kävi tarkastamassa maidontuotantotilat ja paperit. Tänään soitettiin sitten ely-keskuksesta, että sieltä tullaan tekemään tarkastusta maidon reitistä tilalta meijeriin. Siinä katsotaan maitoauton tilalle jättämät tulosteet noutopäiviltä ja yksi päivä tutkitaan tarkemmin, kuten noudettu maitomäärä ja lypsyssä olleiden lehmien lukumäärä yms.

Aikaa arvioitiin menevän noin varttitunti. Eihän siinä mitään, tervetuloa, mutta jotenkin tuntuu turhalta... ::)
Otsikko: Vs: Taas pikavoitto
Kirjoitti: SomeBody77 - 22.03.10 - klo:15:49
Vievät sun kallista agronet-aikaa. Kyllä tällekin pitäisi joku korvaus saada.
Otsikko: Vs: Taas pikavoitto
Kirjoitti: SAS - 22.03.10 - klo:15:50
Täytyyhän tarkastajat työllistää  ;D Niitä on Elykit täynnänsä .
Meilläkin mittaavat samat lohkot joka vuosi kun digitointi on sitä mitä se on.Hommassa ei ole järjen hiventäkään eikä kukaan ota vastuuta  ; >:(
Otsikko: Vs: Taas pikavoitto
Kirjoitti: Ketku - 22.03.10 - klo:16:13
Vastuun kantaa aina isäntä aivan sama mitä tarkastavat >:( miksi meidän on pakko hyväksyä tämä pompottelu? aina vaan pahenee tarkastus lista enää ei muista puoliakaan mihin on tullut sitouduttua vai väittääkö joku muistavansa kaikki ja vielä miten pitkäksi aikaa...
Otsikko: Vs: Taas pikavoitto
Kirjoitti: GTS - 22.03.10 - klo:16:17
Eiväthän maitoautot aina edes jätä sitä kuittia tilalle kun tulostuslaitteet ei toimi. Miten sellainen tilanne selvitetään tarkastajille?
Otsikko: Vs: Taas pikavoitto
Kirjoitti: tähkä - 22.03.10 - klo:16:32
Aika jännä että ne nuin usein käy. Meillä käytiin joskus 2002 ja sen jälkeen ei maitohuoneeseen oo kukaan tukkinu. Sekin maitohuone romutettiin laajennuksen yhteydes... Meillä kans mitataan joka vuosi lähes samat pellot jalkasin. Kumma että ne ei muista edes sitä paikan päällä mitattua tulosta edes seuraavaan vuoteen...
Otsikko: Vs: Taas pikavoitto
Kirjoitti: Ketku - 22.03.10 - klo:17:05
Tekemisen puute niillä on siellä toimistolla haluavat välillä vaihtelua pasianssin peluuseen niin lähtevät sitten tarkastus kierrokselle ja happihyppelylle. Mahtaako ne haluta nähdä kun se maitoauto on pihassa hakemassa maitoa???? jos ko tarkastus tulis niin et maitoauton haluavat nähdä niin saavat tulla yöllä  ::)
Otsikko: Vs: Taas pikavoitto
Kirjoitti: sirkussonni - 22.03.10 - klo:17:38
Varmaankin kesällä kiertelevät lituhernepeltoja, kai siihenkin joku aihe käynnille keksitään....ehkä jopa useampi käynti samalle lohkolle. :P Sitten nämä lhp:t ja riistapellot, joku tarkastaja jos esim. aikoo naimisiin, niin siinäpä onkin hyvä käydä luonnonkukkia hakemassa omiin tarpeisiin ennen häitä ::)
Vain mielikuvitus on rajana!
Vai mieli ku vitusta rajana?

Kyllä se kasvipeitteisyys tarkastus kans oli ihan floppi, soittivat että vartin päästä pihassa. Sanoin, että osa pelloista sitten on 30 km päässä, vastasivat että vartin homma.
No vartissa selvis kasvipeitteisyys, yhdenkään pellon laidalla käymättä. Mielestäni tarkastus oli kasvipeitteisyyskirjanpitotarkastus.
Ja tuostakin matkarahat 2x70 km! Olisin voinu vaikka puhelimessa heti sanoa lohkot joilla on kasvipeite! Mutta pääasia on, että maatalousbudjetti ei laske, viljelijöiltä jos leikataan, niin tarkastuksia lisätään.
Otsikko: Vs: Taas pikavoitto
Kirjoitti: Maalaispoika - 22.03.10 - klo:19:52
Eiväthän maitoautot aina edes jätä sitä kuittia tilalle kun tulostuslaitteet ei toimi. Miten sellainen tilanne selvitetään tarkastajille?

Eiköhän siitä sakoilla selviä, tuskin linnaan joutuu?
Otsikko: Vs: Taas pikavoitto
Kirjoitti: Lypsybotti - 22.03.10 - klo:20:02
Missä kivikaudella tuo ELY-keskus oikein elää?
Kysyppäs , jos ei muuten niin mielenkiinnosta, nääs kun esimerkiksi Valmasta saa jos jonkin moista käppyrää tilan maidontuotannosta, sen määristä, lämmöistä yms. niin mitä mieltä on säilyttää joitain kämäisiä lappuja "maailman tappiin" asti? Toisinsanoen olisiko ELY-keskuksenkin aika siirtyä nykyaikaan? (ei nyt ehkä noilla sanoilla kannata asiaa tiedustella, mutta kuitenkin... ;D)
Ja on silloin tällöin täälläkin samaa ongelmaa, ettei DMA-kuittia löydykkään "postilaatikosta". Kylläpä sitten jännittääkin... ::)

Enempiä mainostamatta, ja vaikkei enään Suomen Rehun kanssa olekkaan kauppaa käyty, niin niillä oli nettipalvelussa muistaakseni jopa rahtikirjan tiedot arkistoituna. Olisiko nekään sitten tarkastuksessa riittäneet?

Otsikko: Vs: Taas pikavoitto
Kirjoitti: GTS - 22.03.10 - klo:21:36
Eiväthän maitoautot aina edes jätä sitä kuittia tilalle kun tulostuslaitteet ei toimi. Miten sellainen tilanne selvitetään tarkastajille?

Eiköhän siitä sakoilla selviä, tuskin linnaan joutuu?


Voiko sakot periä sitten takaisin meijeristä vai autoilijalta vaikkona kenen vastuulla sen kuittitulostimen toiminta on?  Voidaanko syyttää tuottajaa ettei ole osannut vaatia tulostetta maitoauton vieraillessa? Entä jos nälkäpäivänä haluaisikin vaihtaa sen sakon täyteen ylläpitoon jossain sellissä?  :D
Otsikko: Vs: Taas pikavoitto
Kirjoitti: Ketku - 23.03.10 - klo:00:39
voisko ne sakot kärsiä tosiaankin vaikka linnassa viikko pari... hommaiskohan ne lomittajan siksiaikaa vois pitää vähän lomaa ::)
Otsikko: Vs: Taas pikavoitto
Kirjoitti: Maalaispoika - 24.03.10 - klo:12:52
No niin, tarkastus tehtynä ja ilmeisesti ilman sanktioita. Kuului kyllä mielestäni sarjaan "vähemmän tärkeitä" tarkastuksia... Tarkastaja katsoi yhden päivän (9.3.-10) maitoautotulosteen, kysyi samana päivänä lypsyssä olleiden lehmien määrän ja käytiin ruokintapöydältä katsomassa yleisilme navettaan. Aikaa tähän kului noin 10 min.
Otsikko: Vs: Taas pikavoitto
Kirjoitti: andie - 25.03.10 - klo:10:36
Tuokin tarkastus olis helpommin hoidettavissa kun tarkastaja hyppäis maitoauton kyytiin päiväks niin sais kaikki 50 tilaa tarkastettua samana päivänä, eikä menis koko kuukautta tuohonkin turhanpäiväisyyteen.