Agronet
Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: Veeti - 05.03.10 - klo:06:49
-
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Arlan+maito+ty%C3%B6nt%C3%A4%C3%A4+Valion+ulos+HOK-Elannon+kaupoista/1135253445512
Isomaa "unohtaa" mainita, että Inkku-Arlan maito on kotimaista. Vain Arla-merkkinen on ruåtsalaista.
Miksi kuluttajan pitäisi maksaa, jos Valio kerää maitujaan tundralta tunturien takaa, minne ämteekoo-kepulainen maatalouspolitiikka on tuotannon siirtänyt? Maksakoot itse aikaansaannoksensa!
Olikohan se tämä samainen MTK-johtokunnan jäsen, maituvaliokunnan pj Isomaa, joka muutama vuosi sitten tuottajaliittonsa puheenjohtajana nosti kauhian äläkän, kun MMM suunnitteli nostavansa rypsin tukea sen viljelyn uhattua hiipua.
Nyt on ensisijaisesti pyrittävä leikkaamaan C-alueen maitutukia, ne vääristävät maan sisäisen tuotantorakenteen ja tulevat niin pirun kalliiksi, että Suomella ei siihen enää ole varaa.
HUOM! Arla-Ingmannin logistiset edut! Ei ole haettu mistään Simosta.
http://www.farmit.net/farmit/fi/02_kotielain/01_farmituutiset/212_tuontimaito.jsp
-
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/paauutiset/03/fi_FI/maitosotaa_kaydaan_itameren_herruudesta/
..eiköhän se ole nimenomaan ämteekoo-kepulainen maatalouspolitiikka, mikä on siirtänyt Suomen maidontuotannon tundralle, kalliisiin tuotanto-olosuhteisiin kauas kuluttajaista.
"Tuotannon kehittäminen" = tuotannon siirto Simoon ja muuaallekin tundralle.
Suomen pitää kiiruusti ottaa käyttöön soininvaaralainen tukipolitiikka tuotantomme tulevaisuuden turvaamiseksi!
-
ja sinnemäen työvoimapolitiikka! just joo! vihreä aate pelastaa suomen! mitä perkelettä suomi tekee kokoomuksen rahankylväjillä<? vaihdetaan ne muutamaan kiinalaiseen työläisiseen niin kestää tikkurilassakin kaupat auki ihmisten ostaa!