Agronet
Keskusteluaiheet => Koneet, laitteet ja tekniikka => Aiheen aloitti: maito paroni - 01.03.10 - klo:21:00
-
Tervehdys.nyt olisi tulossa työnalle lasarus 7tonnin paska kärry.semmoista pientä vikaa kuin,yläpurku kela roikkuu toisen laakerin varassa ja toisen puolen raappa linja kulkee vinossa ja raappoja mutkalla.kettinkien säätövarat lopussa ja vetoakselien laakerit väljät ja varmaankin vetopyörät lopussa.mistähän saisi halvimmat osat ja osaako kukaan sanoa mitä tuon laitto kustantaa.
-
Pohjakuljettimen ketjut ja vetorattaat molemmille puolille viime keväänä 1100€ sis alv viime keväänä agrikymistä. En sit tiedä saako muualta osia. Ketjut siis kolineen kasattuna. Laakerit sitten vielä lisäksi.
-
Pohjakuljettimen ketjut ja vetorattaat molemmille puolille viime keväänä 1100€ sis alv viime keväänä agrikymistä. En sit tiedä saako muualta osia. Ketjut siis kolineen kasattuna. Laakerit sitten vielä lisäksi.
Certexiltä nostokettinki n. 400 eur hela paskaan pari kesää sitten. Kärry oli yhden kesän sen jälkeen ja venyminen oli todella vähäistä. suurimmakseen tuli säilyttämisen aikana tapahtuneesta ruostumisesta.
Vetopyörät + laakerit hommattiin agrikymiltä. Jotenkin tuntui silloin hinta suolaiseksi virolaisista/ryssäosista, nyt jos tekisin itselle pidempi aikaista kärryä niin:
-ketjut eurooppalaista luokiteltua.
-KOlat agri kymiltä, ite hankala tehdä kunnollisia, kokemusta on
-vetopyörät samaiselta ketjun valmistajalta + mahdollinen sorvaus kyläsepällä
-laakerit euroopasta ja nipat pesiin, ainakin meidän kärryssä laakeripesissä ei ollut kunnollista rasvausmahdollisuutta.
Tuon paketin hinnan kun kokoaa ja vertaa että koko paketti agri-kymiltä niin uskon että yllättyy positiivisesti hinnan suhteen.
-
Pakko sanoa: Minusta 7t:n kärrylle ei kannata remonttia tehdä. 11 tonnisia saa sen verran edullisesti. Noihin olen laittanut suoraan ketjulenkkeihin hitsaten kiinni 30:n millin harjateräksiä, juuri sen mittaisia että sopii ketjun väliin eli alkuperäistä lyhempiä. Varakoneena tuo ollut nyt pari vuotta ja jeantillilla ajettu kaikki. Ketjupyörää joskus paikkailin migillä pisteillä kuluneisiin kohtiin ja tuli aika hyvä, aikaa meni paaljon vähemmän kun olisi mennyt irroittamiseen ainakin luulen kun en ole koskaan joutunut irrottamaan.
-
Tuolta;http://teko.kummeli.fi/?n=18203&Yhteystiedot 7 tonniseen saa vielä osia mutta isompaan (olisko ollut vaakakelapurkaimella olevaan 12tonniseen alkaa olemaan osat loppu... )
-
Kysy apilakselta!
-
pukkaa se saatanan reuhka romukeräykseen ni pääset tienamaan parhaiten, ajata paskat urakoitsijalla.. :D
-
Tuolta;http://teko.kummeli.fi/?n=18203&Yhteystiedot 7 tonniseen saa vielä osia mutta isompaan (olisko ollut vaakakelapurkaimella olevaan 12tonniseen alkaa olemaan osat loppu... )
Eikö muka 11/12 tonniseen löydy osaa ??? Kyllä nuo hyviä kärryjä pieneen tarpeeseen on, paljon paskaa liikkuu äkkiä navetasta pieniin kasoihin pitkin peltoa. Urakoitsijan näkövinkkelistä nuo on tietysti aivan paskoja, halpa ostaa ja se pienikin arvo pysyy. Äkkiä tienaa hintansa jos vaan kiinnostaa ajaa paskat itse. Nurmen pintaankin olen tuollaisella joskus levittänyt suurella menestyksellä, takalanalla "liippasin" ne pikku kasat kuin voin leivälle :D :D
-
Tuolta;http://teko.kummeli.fi/?n=18203&Yhteystiedot 7 tonniseen saa vielä osia mutta isompaan (olisko ollut vaakakelapurkaimella olevaan 12tonniseen alkaa olemaan osat loppu... )
Saa jopa paikallisesta agrimarketista. ;D Seiskaa möi agrimarkettikin vielä pitkään, mutta tuo isompi vaakakelainen on tosiaan harvempaa sorttia.
-
Pysy erillään niistä isoista kärryistä. Niissä ei muuta kestävää kuin teli ja se sellon kokoinen kulmavaihde siellä pohjan alla. Rautaa raakasti mutta aivan väärässä paikassa. Pohjakuljetin liian nopea suhteessa purkukeloihin, kuorma kun painuu keloja vasten, purkulaitteisto särkyy aina jostain. Jos ei kelat, niin pohjaketju poikki, ja tietysti liki täysi kuorma päällä. Purkukelojen käyttöketjun kiristyskin tyhmästi vedon puolella. Aikanaan jouduin sepittämään moista idän ihmettä lähes joka paikasta, ennenkuin päästiin siitä eroon. 7-tonninen paljon kestävämpi käytössä, vaikka levitysteho ei kovin mainittava olekaan.
-
Mikä niistä isoista kärryistä sitten aina hajoaa ??? Pohjaketjut tietysti pitäisi kiristää ennen hajoamista eikä sen jälkeen, noissa ketjuissa on laatuvaihtelua jonkin verran. Syöttöä saa pienelle kun vaihtaa rattaita, helposti tehtävän säädön puute on tietysti ikävä. Omissa 11 tonnisissa on purkukelat olleet lähes peräkkäin jolloin on ihan ymmärrettävisssä että metrin kukkurasta tulee pikku kasoja peltoon. Päällekkäin olevilla keloilla on varmaan voimantarve eri luokassa.
-
Terve,
onko tietoa tai mielipidettä miten lantakärry (Belarus 5t) soveltuisi turve suurpaalien purkamiseen?
-
Eiköhän kannata katsella JF kärry Super kelalla tuollainen ryssämallinen peräpurkain ei välttämättä ideaalein paalin purkuun. Hydraulinen pohjakuljetin plussaa. jälkikäteen rakennettuna noin 500,- osat yksi on muutettu ja huomattavasti kuljettaja ystävällisempi sekä tarvittaessa nopea.
-
9 tonnisessa pohjakolan ketjut pitää olla sopivan lujalla, seurattava kokoajan. Se vaaka kela on huomattavsti huonompi mitä luulis, oljet ja paalinnarut kiertyy siihen ja levittää epätasasesti.
-
Tervehdys.nyt olisi tulossa työnalle lasarus 7tonnin paska kärry.semmoista pientä vikaa kuin,yläpurku kela roikkuu toisen laakerin varassa ja toisen puolen raappa linja kulkee vinossa ja raappoja mutkalla.kettinkien säätövarat lopussa ja vetoakselien laakerit väljät ja varmaankin vetopyörät lopussa.mistähän saisi halvimmat osat ja osaako kukaan sanoa mitä tuon laitto kustantaa.
Noin pari tonnia itse tehden.Kattele jostain ehjä kärry.7-12 vaakakelalliset on tullu tutuks.10B on kans.Kyllä noi 9-12tn kärryt parhaiten pelannu.
-
Haulla löysin, vanhan topikin mutta mulle ajankohtainen.
Belarus 5t yleis vaunu. Sisätiloissa viihtynyt eikä monta lantakuormaa ikinä nähnyt. Näppärä pikkuvaunu joka eniten klapeja kuskailen, toiseksi eniten lehtikompostia ja eilen levitin sillä kalkkia. Sen 15 kärrylistä maltilisesti lastatuna sitten yks kola poikitain siellä akseliston päällä. Siinä sitä poistin ja ketju venyi taas. Kuorma päällä, vieden vielä toisenkin kolan sen jälkeen
Nyt sataa, vaunu sisätiloissa. Muistin sitten että juurikin se oikenpuolimainen ollut ongelmana ennenkin ja pari lenkkiä viimeksi keväällä ja sitä edelisenä.... Siis molemista, pareitain muuten jako sekasin.
Pm kaupasta sais, saa sieltä arvokkaita numeroita jonka kertoo että liettuasta vielä halvemalla.
Jako noissa rattaissa vielä ok. Kotona ois muutama kola ja ne uu mutterit näin jossain kai edes jotenkin vaijerilukon sais. Ja noi kynnyksen yli johteet sais olla muutamia senttejä pidempiä?
Kysymys kuitenkin kuinka monta kertaa noi ketjut voi lyhentää?
-
Aikoinaan kun ajoin noilla venäläisillä vaunuilla, mulla oli se 7tn kärry. Lyhensin parikertaa ja vaihdoin uuteen. Opettelin sen talikoinnin kautta. Kolmannen jälkeen tuli neljäs ja seuraavat hyvin nopeasti. Yleensä jokatoinen vuosi uudet ketjut kolineen. Ketjut kesti sen 3000 mottia.
-
nuo ketjut aj kolat ei taija olla hinnan kiroissa? kuullu muutaman sanovan et ei etes rautoja saa ite tekemiseen...
-
https://www.pmkaubamaja.ee/fi/maatalouskoneiden-varaosat/peravaunujen-varaosat/lannanlevittimen-varaosat/kuljetin-prtu-00-060-l-9-8m-ptu-6-0-14a.html
On ne hinnat noussut, tossa käsitääkseni se 7tonnin yksi puoli kolineen, 11mm ketjulla.
Noi kärryjen kantavuus nousi kun ne tuli lahden yli, se pieni on 4t, teli 6t jne niitten kielil
Kai niilläkin vanhat myyty jo pois ja uusituotanto niilläkin maksaa nykyään. Eli tuommonen vaunun kunnostus voi tulla kalliiksi jos haluaa semonen kuntoon,
-
no huh! onpa hinnat noussu tuollakii, markkinatalous näköjään jyllää tuollakin.. viimeeks kun tuosta juttua kaverin kans ni haasto et pihassa moinen kasa alta 800 euroa.
-
Arska paistoi ja pelto suht kuivaa, niin rupesin taistelee. Ennen kuin uskon että se toinen ketju on venynyt nytten aivan liikaa niin kuin monta tuntia ja ruuvaamista meni, Täytyy nyt harkita että otanko vain toisen ketjun, se on vielä huomatavan lyhyempi. Vai täys ketju, hieman yliampuvaa hintaan nähden satunaiskäytölle.
-
Kai ne molemmat täytyy vaihtaa kerralla. Molemmissa ketjuissa pitää olla yhtämonta lenkkiä
-
tuo aikalailla huomioitavaa. eiks jotain muuta ketjua vois käyttää? tuo ryssäketju kun ei tunnetusti kovin laatukasta. vanha paskakoneen ketju?
-
Juu, on aika omanlainen mitoiltaan se ketju.
Se todelakin on se yksi ketju joka venynyt huomatavasti ja jos sen korvaa uudella, sehän menee päälaeleen se vinous.
Tilaan nyt sen täydelisenä.
-
kait ihan viksua tuo. onkohan vetorattaan vaihto johonkin vakioon hirmu homma? joku paja kait osais tuonkin hoitaa..
-
Jos tuollaseen belarutsiin on kovin kiintynyt, olisko väärin tehty jos vaihtas tuollasen ketjun kokonaan toisen tyyppiseen, siis ewart ketjuun. toki pitää vetorattaatkin vaihtaa. Mielestäni kestävä ketju eikä niin kovin venyväkään. Itellä oli aikoinaan yleisperävaunu, ja vain yhden kerran meni ketju poikki. Silloinkin siitä syystä kun säilörehukuorma jäätyi yön aikana pohjaan kiinni. Mut tietysti jos haluaa tuon laitteen entisenlaisena pitää ei tämä ketju siihen sovellu.
-
Mutta jos ketju nyt kestää 2000-3000 mottia paskanajoa, kannattaako nyt kovin kummoista remonttia tehdä. Toki tuolla ylläolevalla hinnalla kyllä ottaa urakoitsijan levitetään jos seudulla on sellainen ja jotenkin saa muuten lannat pellolle kasaan
-
Äkki googletuksella ewartin lenkki reilu 6 euroa kpl. Eli metri taitaa olla n. 100 euroa ja tuota sitten tuplana molemmin puolin, noin 16m. 1600 euroa jos oikein päissäni ajattelin. Lisäksi ne ratasvaihdot yms mietiskelyt ... Eli silmät ja korvat auki ja kärryn ettintään ja belarus sulattoon.
-
Eikö se ole neljällä ketjulla kuten isommatkin? On mulla kyllä yksi vanha neuvostoliiton aikainen jos on yhdet kolat, eli kaksi ketjua.
-
Lenkkiketjuakin on monentasoista. Jeantilin ketju ei ihan kauheasti veny. Itse tein aikoinaan puolalaisiin kärryihin ketjut Ovakon ketjusta. Ei sekään ihan kauheasti venynyt. Paikallinen urakoitsija levitti aikoinaan kalkkia 12 t venäläisillä. Ketjut kuulemma lopetti venymisen kun laittoi keltaista nostoketjua.
-
Joo parempaa on Jeantilin ketju. Mutta ei sitäkään montaa kertaa tartte lyhentää jos ei halua jatkuvasti lyhentää.
-
Äkki googletuksella ewartin lenkki reilu 6 euroa kpl. Eli metri taitaa olla n. 100 euroa ja tuota sitten tuplana molemmin puolin, noin 16m. 1600 euroa jos oikein päissäni ajattelin. Lisäksi ne ratasvaihdot yms mietiskelyt ... Eli silmät ja korvat auki ja kärryn ettintään ja belarus sulattoon.
Justiinsa niin, mut eipä tuota ewarttia lie lenkki/kpl hinnalla sitte hankita jos kokonaan uusii. Mut mikään pakko ei ole laittaa kunnollista vaan sitä halpaa joka sitten tarvii uusia, eikä sittenkään kestä käyttöä.Sitä kyllä ihmettelen miten joku viitti tuollasta pelarusia nurkissaan pitää.
-
Mä sain nyttten kans tiedon että on kadenlaisia ketjuja noihin pelastuksiin. nimittäin musta tai punainen. Musta uudempaa ja parempi.
https://www.pmkaubamaja.ee/fi/maatalouskoneiden-varaosat/peravaunujen-varaosat/lannanlevittimen-varaosat/kuljetusketju-rou-6-9x32x45mm.html
https://www.haklift.com/tuotteet/2-ketjukomponentit-teraskoysiraksit/10-luokka/nostoketju-luokka-10-p345152
Ja siitä se 10mm, eikö ne aika samat?
Hakliftin ketjut sais sopivasti tost kun hyppää autoon jos nyt että ei ihan edes virostakaan sais tost noin.
-
ja sit tuolla vimosella konstilla ois ihan toimiva.. aikansa. kun kärri muuten toimii. kannattaako ihan kaikessa aina laskea sen kannattavuuten päälle..? ostaa toisen käytetyn ja se sit ihan paska käyttää.. ei hyvä!
-
Tää tuli yllätäen nyt että jäi kesken.
Orkis ketju, siis irtona pm kaupasta kympin metri, ja onko se sitten ns parempi musta? vai se heikompi?
Koko täydelinen tänään nettikaupasta on 1600€!
Orkisketju on 45mm ulko mittaa pituus suunasta. 8mm nostolenkki ulko on 40mm ja 10mm 50mm, Kumpi pahempi?
Sitten vielä 8mm lk 8 on 2 tonnin murtovoima, maksaa n 11e metri. 10mm ja lk 10 on 4tonnia ja maksaa 27€ metri
-
Täs nyt vähän juttelin myynti tykkien kannsa ja kuukletin samaan aikaan. Belarus vaunaun 9mm ketju on länsi EN818 standardia, mutta meillä yleiseti se on koristeketjuna, matalin luokka veto luokka. Mutta kun kuukletti lisää niin grade 80 tai EN818-8 nin rupes jo löytyy, tosi ei tod Suomesta, mutta jo nettikauppoja ja euroopalaiset edustajein listoista jopa karkaistuna.
Toinen milli liian iso, DIN 766 ja kymppimillinen, mutta ei mikään joka olis suuri lujallinen vain halpikesna
Kokeilin nosto ja sidontaketjua iha sovittamalla ne vetorattaisiin, ei istu kovin hyvin mikään, ei 8mm, ei kymppi.
Ei se kaupmajan ketju hinnan kiroissa, mutta, kuva ruosteinen ketju, ja myynti, tietääkö ne edes, vai onko se sitä huonoo joka "tietäjät" tietää että on se heikko venyvä laatu.
-
Uusi soitto kierros, ei vaan mitenkään EN818 kovana onnistu, väkisin joku muu, ei vaan menny jakeluun että vetorattaat määrittää.
Ketung unna tai joku, netissä oli taulukot ja milileen kun toi ptun orkis eli EN 818 9mm ja kovuus laatun mikä halusi. Nyt just se ketju -7 lujuus ja T karkaistu alviton päälle kympin metri ja neljää kymppiä rahtia, saas nähä mitä tulee. Näköjään sama hinta kun pm majassa, mutta nyt ehkä varmempi että se on "kova"