Agronet
Keskusteluaiheet => Maidontuotanto ja lihanaudat => Aiheen aloitti: molymatti - 18.01.08 - klo:14:50
-
Liekkö nyt erityisen "hyvä" myyrävuosi vai mikähän kun multa tänä "talvena" myyrät syöneet kymmeniä paaleja piloille? Aikasempina vuosina käytännössä ei yhtään. Erityisen suosittuja ovat olleet kokoviljasäilörehupaalit mutta myös heinäpaalit ovat kelvanneet.
Paalit mulla kylläkin kyljellään että se osittain helpottaa myyrien työtä mutta voiko muuten ennaltaehkäistä myyrätuhoja kuin pystyynkääntämällä?
-
Pistä asvalttia alle;)
-
Eikös ne myyrät yleensä aina nuo paalit syö altapäin? Ei siitä mitään haittaa ole ollut.
-
Eikös ne myyrät yleensä aina nuo paalit syö altapäin? Ei siitä mitään haittaa ole ollut.
[/quote]
Pitää paikkaansa yhtään paalinpäältä syötyä onkaloa en vielä ole nähnyt! ;D
Tänä vuonna paaleja ei ole hiiret jä myyrät tuhonneet mutta toissa vuonna paras/pahintuho kasassa oli 160 paalia joista tehty tunneli pitkin vainioita! >:(
-
jänikset on joinakin vuosina syöneet paaluja pilalle..
-
Onko myyrien karkoittamiseen pelloilta olemassa mitään keinoja? ottaa päähän siirrellä multakarheita pois rehua tehdessä..
-
Kyllä pystyyn nostaminen auttaa jonkin verran. Jos nimittäin samalla pinoat paaleja. :P
-
Kuulemma auttaa kun pistää hiekkaa alle. Siitä ei karjantarkkailijan mukaan myyrät tykkää.