Agronet
Keskusteluaiheet => Kasvintuotanto => Aiheen aloitti: lennuosku - 05.08.09 - klo:17:09
-
Tuli sitte kokeiltua seoskasvustona ohra /syysrypsi Ohra pitäis puida litisteeksi ,savikkaa on aika paljon tullut sekaan ??? . Onko kukaan kokeillu vaihtaa verkko pohjaa puimurin jyvä elevaattorin / ruuvin pohjaksi sehän seulois osan savikasta pois ???
-
On jossain vaiheessa tullut harkittua.Mutta on jäänyt toteuttamatta kun on savikat pysyneet viime vuosina hallinnassa.
Luulisin ,että toimisi vallan hyvinkin.
-
Periaatteessa ihan hyvä ajatus, mutta taitaa kaatua siihen,että savikan siemenestä tulee seulassa puuroa, joka tukkii sen. Kuivurin läpikäynyt kuiva siemen onkin sitten jo taas toinen juttu, sen saa pois helpommin. Yhdessä paikas muistan nähneeni seulan laitettuna kuvurista elevaattoriin menevän putken alaosaan, se ikäänkun lajitteli piensiemenet pois kuivauksen aikana.
Savikan siemen on siitä velhoa, että se lähtee puintikosteana esipuhdistajalla paremmin esim. rypsistä kuin kuivattu. Olen muutaman kerran ostanut rypsiä suoraan pellolta, ja olen savikkaiset erät pyörittänyt kuivurissa tunnin verran ennekuin olen laittanut lämmön päälle, ja tulos on ollut hyvä.
Outo homma sinäänsä, luulis kuivan savikan olevan kevyempää, toisaalta silloin lähtis kuivaa rypsiäkin pihalle, eli puitu rypsi on painavampaa kuin puitu savikka, olettaisin.
-
Yhdessä paikas muistan nähneeni seulan laitettuna kuvurista elevaattoriin menevän putken alaosaan, se ikäänkun lajitteli piensiemenet pois kuivauksen aikana.
http://www.arskametalli.fi/index.phtml/art/8889/t/articles1
Onko jollain käytännön kokemusta toimivuudesta?
-
Vastaavasta aparaatista on aikanaan kokemusta. Matara ja muu pikkusiemen tulee melko kivasti pois tuolla.
Vinkki. Rypsiä viljellessä kannattaa muistaa tulpata tuo värkki, mulla oli kuution rikkasiemenpönttö melko täynnä kun unohtu tuo härpätin sulkea..
-
Savikan ja puuvillan poiminta on sallittu vain valkoihoisille.
(http://www.bellstexas.com/1CottonGirl.jpg)
Ja turha valittaa, että teetän alaikäisillä savikan poimintaa. Kuvan ottamisen aikaan
ei varmaankaan tunnettu ikärajoja.
-
Yhdessä paikas muistan nähneeni seulan laitettuna kuvurista elevaattoriin menevän putken alaosaan, se ikäänkun lajitteli piensiemenet pois kuivauksen aikana.
http://www.arskametalli.fi/index.phtml/art/8889/t/articles1
Onko jollain käytännön kokemusta toimivuudesta?
Tämä on todella vanha keksintö! Kuuskytluvun lopulla rakennettuun kakkoskuivuriin oli asennettuna Viurila esipuhdistin, jossa oli vastaava seulalevystä valmistettu juoksutuslevy. Siitä putki alakertaan jossa oli saavi alla. Kyllä hyvin lähti savikkaa ja muuta pskaruohoo kuivauksen aikana pois! Ja myös rypsit rypsistä...
-
Pisteet Timpalle anonyymiyden hylkäämisestä!
Liekkö se sitten velipoikansa tuo toinen?
Millä tuntihinnalla lähdette savikanpoimintaan? :D ;D
-
Pisteet Timpalle anonyymiyden hylkäämisestä!
Liekkö se sitten velipoikansa tuo toinen?
Millä tuntihinnalla lähdette savikanpoimintaan? :D ;D
25€/tunti sis alv. Voinko aloittaa tuossa puintien jälkeen? Talveksi sopivaa puuhaa tarvittisin.
Stiinamaria ensin opettaa oikean työmenetelmän.
-
Hah hah....timpalla meni pupu pöksyyn, kun täytyi vaihtaa pois alkuperäinen kuva kahdesta niggeripojasta!
Herkkä on hipiä henkilöllä kyllä! ;D
-
Tuo on muuten ihan naurettavaa että samanikäistä valkoihoista puuvillapellolla saa näyttää kuvissa mutta ei "afrikanamerikkalaisia"
Onko mitään enemmän tekopyhää?
-
Eikös Landehandella olis tähän joku ekolooginen kikka?