Agronet

Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: icefarmer - 23.09.26 - klo:00:18

Otsikko: eemeli, kokoomus ja polttonesteiden hinnat
Kirjoitti: icefarmer - 23.09.26 - klo:00:18
ajatellaaampa tilannee että massa olisi kepulainen maatalousministeri ja pääministeri....

eemeli olisi juuri lopettelemassa puintejaan, kelit on olleet surkeita puintiaikaan,  eemeli on joutunut hieman kosteissa olusuhteissa pellon  jo upottaessa käskemään viissylinteristä raskaalla kädellä koska kosteahkoa satoakin on tullut yllin kyllin. polttonesteen kulutus puimurissa on ollut suurta, kuivaajalla huimempaa ja runsaaasta sadosta ja polttoaineen hinnasta johtuen myös rahdit ovat tyyriittä.

viimeisen satsin vielä pyöriessä kuivaajassa eemeli tallustelee postilaatokoltaan kuivaajan kautta jossa piilopullo konjamiinia torppansa, pistää sumpit kiehumaaan ja pari possumunkkia mikrotettavaksi juhlistamaan päättynyttänsadonkorjuuta.

eemeli  aukaisee maaseudun tulevaisuuden pöydälle ja samointein pumppu meinaa tehdä tenän, etusivulla on kepulainen pääministeri maireana sönkkäämässä kuinka hallitus aikoo alentaa pö ja d.n hintoja  pikaissella aikataaululla koska puinnit ovat vielä kovasti kesken c-alueella  ja kuljetusyrittäjilläkin on siellä pitkistä matkoista johtuen   kovia paineita rahtihintojen nousuun  :o :o :o :o

Vääntöä jo kehysriihessä

Perussuomalaisissa ja kristillisdemokraateissa on jo aiemmin liputettu jakeluvelvoitteen alentamisen puolesta. Nyt ainakin perussuomalaisissa nähdään, että kokoomuskin voitaisiin saada mukaan polttoainetoimiin, koska dieselin kova hinta alkaa jo iskeä yrittäjiin.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/1c22bdeb-f646-4892-beb3-4438f1fae843

Otsikko: Vs: eemeli, kokoomus ja polttonesteiden hinnat
Kirjoitti: Eemeli - 23.09.26 - klo:04:40
Ei ole taas kepunillittäjällä uni silmään  kun Kokoomus mielessä.
Siihen varmaan muut saitin vasemmistokeput tulevat puuttumaan ja moittimaan.
Ai niin juu, eihän vasuri vasurin silmää.
Jos demarit ja apupuolueen kepu pääsisi vaaleissa valtaan, tulisi yrittäjille, yksityisomaisuudelle, maaseudulle kyyti olemaan kylmää.
Ja sähköauhtoilijoille.
kepun kynnet oikein syyhyävät, jotta seuraavaksi saadaan kynittyä sähköautoilijat.