Agronet
Keskusteluaiheet => Koneet, laitteet ja tekniikka => Aiheen aloitti: Marjanpoimija - 25.05.26 - klo:23:23
-
Helou!
Pellonpaja valmisti aikanaan muutossarjaa Tumen kylvökoneisiin, jota mainostettiin suorakylvövantaina. Onko käytännön kokemuksia vantaiden toiminnasta, kuvia toteutuksesta, vaatiiko rungon vahvistamista? Onnistuuko suoraan sänkeen kylvää esim. rypsiä yms. piensiementä? Maalajit täällä päin lähinnä kivisiä hietamoreeneja, kestävätkö vantaat kivikossa ja kallion päiden päällä ryskäämistä? Millainen vetotehon tarve? Haaveilua vantaiden päivityksestä tässä sadepäivien ratoksi ;D
-
Vantaita tuskin rakensi Pellonpaja. Kyseessä taisi olla Pellonmetalli. Jostain luin aikoinaan , että korona koitui yrittäjän kohtaloksi ja siihen loppui firmakin.
-
Pellonmetalli kihniöltä teki aikanaan , konkurssiin loppui.
Kylvölannottimen alle tuli oma runko jossa vantaisto, ilmeisesti liian
Kallis konsepti käytettyyn kylvölannottimeen.
Päivitä tumen novacompiin, vm, multiva, vädestaedin rapidiin,
-
Pellonmetalli kihniöltä teki aikanaan , konkurssiin loppui.
Kylvölannottimen alle tuli oma runko jossa vantaisto, ilmeisesti liian
Kallis konsepti käytettyyn kylvölannottimeen.
Päivitä tumen novacompiin, vm, multiva, vädestaedin rapidiin,
Firma päättyi toki konkurssiin, mutta yrittäjä korona kuolemaan.
-
8v on ko. tuotteella kylvetty savimailla. Combimaster täyskiekkona.
Jonkin verran modifioitu. Ajatus ihan hyvä, aika lähellä rapidia. Lopputuotteena on muutamia puutteita joita
uuden alustan ja Tumen rakenne tuottaa. Esim. että vantaisto täysin yhtä tukkia toisin kuin rapidissa reaktiotangot pyörästöön (korjaa ehkä hieman pinnan muotoja). Vaatii verrattain tasaisen muokkauspohjan ja mielellään pellonkin jos haluaa että joka jyvä itää.
Vauhdissa työsyvyyden säätö ei onnistu alkuperäisenä, pitää käydä käsin säätämässä. Tuohonkin varmaan olis ratkaisu korvaamalla alkuperäinen 3-tieventtiili sähköisemmällä ratkaisulla. Suorakylvövantaana tuota ei kyllä mainostettu, ei se ehkä siihen
taitu muutakuin ehkä kevyillä mailla.
Vantaan napa on sama kuin kongskilden suorakylvökoneissa.
Mutta on hänellä ihan kohtalaiset kylvöt saanut tehtyä. Ja melko usein sade on lopulta korjannut pienet virheet. Joskus tosin liian myöhään.