Agronet

Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: Perussuomalainen porvari - 01.03.26 - klo:13:38

Otsikko: Horolan Elinalla on asiaa
Kirjoitti: Perussuomalainen porvari - 01.03.26 - klo:13:38
"Valtonen kommentoi myös toisessa päivityksessään, että tämä avaa mahdollisuuden pitkään odotetulle muutokselle Lähi-idässä. Hän sanoo, että Iranin diktatuuri on vuosien ajan tukahduttanut oman kansansa perusoikeuksia.

– Iran on osoittanut piittaamattomuutta ydinsulkusopimuksia kohtaan, mikä on heikentänyt alueellista vakautta ja laajemmin kansainvälistä turvallisuutta. Iran on toiminut läheisessä yhteistyössä Venäjän kanssa ja toimittanut lennokkeja ja ohjuksia hyökkäyssotaan Ukrainaa vastaan.

Valtosen mukaan Iranin kansa ansaitsee vapauden.

– Osallistun tänään sunnuntaina EU:n ylimääräiseen ulkoasiainneuvoston ministerikokoukseen. Keskustelemme keinoista jännitteiden lieventämiseksi ja rauhan edistämiseksi Lähi-idässä. On tärkeää, että koordinoimme toimiamme tiiviisti transatlanttisten kumppaneidemme kanssa."

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011851164.html
Otsikko: Vs: Horolan Elinalla on asiaa
Kirjoitti: Eemeli - 01.03.26 - klo:14:25
niin nin mutta israel, nillittää kepuloinen
Otsikko: Vs: Horolan Elinalla on asiaa
Kirjoitti: Syyllinen - 01.03.26 - klo:14:56
niin nin mutta israel, nillittää kepuloinen
Stubb vartoo kynä kädes, että joko kohta Orpo tuo Palestiinan tunnustamispaperin. :D