Agronet
Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: Eemeli - 23.10.25 - klo:13:54
-
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5a8ce94e-e47a-4a5f-a18a-724a5ec5fe80
Onneksi vielä 800 milliä jäljellä.
-
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5a8ce94e-e47a-4a5f-a18a-724a5ec5fe80
Onneksi vielä 800 milliä jäljellä.
Määrittele, että mihin nuo 800 miljoonaa pohjoista tukea suunnataan. Maidon pohjoinen tuki on 170 miljoonaa, mutta kerrohan minne loput rahat kuluvat. Vai menikö taas bhää-bhää-bhää -länkytykseksi sinulta ja mykistyit jälleen, kun aletaan kyselemään luvuista, joita heittelet.
-
170 miljoona, kiitos infosta
-
170 miljoona, kiitos infosta
Eli olet ihan hukassa, et edes sitä tiennyt. Entä loput mainitsemastasi 800 miljoonasta? Oletko tosiaankin niin tollo ettet pysty vastaamaan tuohon kysymykseen? Heittelet siis vain lukuja hatusta.
-
Jos kansallisia maataloustukia pitäisi leikata, mistä niitä pitäisi leikata. Pitäisikö ensin katsoa kannattavuutta ja siltä pohjalta alkaa rakentamaan tuen filosofiaa? Joku vuosi sitten kun viljan hinta nousi reippaasti, alkoi kuulua ääniä tukien tarpeellisuudesta. Kun näennäisiä kriisitukia jaettiin jostain syystä, mihin nekin menivät. Tässä on yhtälö, joka ei mene kenenkään järkeen. Aivan samanlainen yhtälö on ay-puolella, jossa palkankorotukset juoksevat suhdanteista riippumatta.