Agronet
Keskusteluaiheet => Koneet, laitteet ja tekniikka => Aiheen aloitti: Kontuveikko - 16.05.09 - klo:21:02
-
Mikäs nyt neuvoksi?
Yht`äkkiä prakas ulosotto, ensimmäisen apulantakoneellisen pelasi normaalisti.
Toista olin lähdössä levittämään, niin huomasin ulosoton pyörivän itsekseen veltosti ja laiskasti. Kun ulosoton kytki päälle, veltto ja hidas pyöriminen jatkui.
Kun lisäsi kierroksia ulosoton ollessa päällä, ulosotto lakkasi pyörimästä. Mittarin mukaan (digi) ulosotto pyöri kuitenkin normaalisti.
Kysymykset:
Mikä sille tuli?
Missäs kytkentäventtiili sijaitsee?
Miten pakalle pääsee?
Kallista?
-
Oisko mennyt kytkin levyt, aikanaan 100-90 teki saman tempun, paalaajan kans vaan.
-
Kaverilla kävi noin, oli mennyt roska venttiiliin. Alkoi pelata kun polkaisi kierroksia kylmillä öljyillä, joku paineisku irrotti venttiilin.
Onkos suodatin ja öljyt vaihdettu, meinaan tuo vika tuli nimenomaan filtterin vaihdon yhteydessä...
-
Yksi mahdollinen vikapaikka on ulosoton venttiilin kela. Siis jos ulosoton kytkentä on sähköllä. TS ei ole tuttu kone mutta TM joskus teki ongelmaa. Kylmänä ulosotto toimi mutta kun lämpes niin ei ollenkaan.
Kela löytyy jostakin perästä sivulta. Huoltomies kertoo heti mikä. Yleismittarillakin voi etsiä.
Hitaasti pyöriminen kielii siitä että ulosoton kytkin on kunnossa, eli vapauttaa kytkinjarrun kun ulosotto laitetaan päälle.
-
Mikäs meikäläisen TS 100Dc vm 2000 vaivaa?
Ei meinaa päivän ensimmäisen startin jälkeen lähteä liikkeelle..
Ei edes reagoi mitenkään kun lykkää suunnanvaihtimen päälle ilman kytkintä(pitäisi piipata)
Vaiva on tähän saakka korjaantunut starttaamalla suunnanvaihdin ajo-asennossa, lyö startin päälle ja hetikohta kone huomaa ettei vaihde päällä saakkaan startata, ja lopettaa.
Tämän jälkeen toimii normaalisti lopun päivää.