Äkkiseltään maanmittaria ei kiinnosta koordinaatit jos kivi on paikoillaan oletetaan että kukaan ei ole sitä siirtänyt tai se on merkattu rasitteeseen sivuun koska on joku iso este oikeassa paikkaa. Kivistä maamittarikin aloittaa rajan käynnin on jos vaan mahdollista.
Koordinaatit eivät edes ole oikein ellei rajaa ole käyty näiden nykyisten paikainnuslaitteiden kanssa. Vanhojen koordinaatit saatu ilmakuvasta esim. niitä valkoisia maastoon vietyjä muovimerkkejä tiirailemalla ja niihin liittyy aina luku, joka kertoo tarkkuudesta. Aika usein tarkkuus on muutamia metrejä, pahimmillaan lähes kymmenen metriä niin kuin minulla muutaman kiven tarkkuus on. Jos kivi on jo tuolloin ollut häviksissä, niin en tiedä miten sellaiselle merkille on koordinaatit määritetty vai onko niitä edes arvattu minkään sortin arvoa.
Niillä koordinaateilla kuuluukin vähän heittää vesilintua. Esim. kiinteistöjän myynti-ilmoituksissa usein sanotaan, että kartta kertoo rajan paikan suurin piirtein, tarkka paikka saadaan selville toimituskartan avulla maastossa.
Kivi kyllä koordinaateilla todennäköisesti löytyy ellei oikein lähellä ole jonkin toisen rajan lähtöä merkkaavaa kiveä ja ollaan tyytyväisiä kun joku rajakiven sorttinen löydettiin...
Ovatko nämä nykyiset halppisgps-laitteet jo niin fiksuja, että jos käy kahdella eri pisteellä niin laite osaa kertoa suoran linjan näitten pisteiden välille? Sitten sen rajan voisi ehkä jo oikealla kohdalle löytää. Maanmittaritason laitteilla tuo kyllä onnistuu.